Strážník městské policie Patrik Bandy ze Sokolova je jedním z těch, kteří dokázali alespoň částečně zbořit mýty o romské komunitě. Šel za svým cílem, přihlásil se do nového projektu sokolovské radnice a přes pozici asistenta prevence kriminality se stal městským policistou. Dokázal přitom ještě vystudovat vyšší odbornou školu a získat titul Dis. Tím však jeho plány nekončí. Při rozhovoru, který Deníku poskytl, přiblížil své působení v problémových komunitách a lokalitách a zároveň nastínil své plány do budoucna.


Jak reagovala romská komunita na to, že jste v uniformě?
Zpočátku jsme si mysleli, že s tím mohou mít nějaké problémy. Ale všechno bylo v pohodě. Když jsem v počátku chodil mezi lidi jako asistent prevence kriminality, reagovali v podstatě všichni pozitivně. Na otázku, zda mám mezi nimi respekt, odpovídám, že asi ano.

Poté jste úspěšně složil zkoušky a stal se strážníkem. O pozici městského policisty jste hodně stál?
No to asi ne (smích). Nastoupil jsem jako asistent a až tady měl možnost vidět, jak městská policie pracuje. Viděl jsem, jak strážníci fungují, a ta pozice se mi zalíbila. Říkal jsem si, že když bude možnost, zkusím to. Možnost nastala a vyšlo to.

Co jste pro to musel všechno udělat?
Absolvoval jsem dvouměsíční kurz v Příbrami, zakončený zkouškami na Policejní akademii v Praze, plus zbrojní průkaz. A jak tady dodává můj velitel, musím běhat a cvičit, abych splnil i fyzické testy.

V jakých okrscích budete sloužit a jak tam řešíte problémy?
Jsou to lokality u vlakového nádraží a u kina Alfa. Teď je poměrně klid, v létě tam bývá více živo. Baví se zde zejména postávající mládež.

Máte problém je v případě potřeby usměrnit?
Nemám. Snažím se s nimi vyjít po dobrém. S mládeží to jde někdy hůř, ale většinou s lidmi vycházím v pohodě.

Většinu komunity znáte osobně. Neztěžuje vám to pozici strážníka?
Naopak. To, že je znám, beru spíše jako výhodu. Znají nejen mě, ale i tři kolegy asistenty a snaží se nám vycházet vstříc. Říkají, že nám nechtějí dělat problémy.

Už jste udělil pokutu?
Ano, bylo to za parkování bez kotoučku. Byla to symbolická stokoruna a paní dostala parkovací hodiny jako dárek.

Co vás baví na práci strážníka?
Vyhovuje mi hlavně to, že jsem v terénu. Práce v kanceláři by mě asi nebavila, tam jsem nerad takzvaně zalezlý.

Absolvoval jste vyšší odbornou školu a získal titul Dis. Co dál?
Chystám se na vysokou školu. Bude to buď studium se zaměřením na regionální rozvoj na jedné z pražských vysokých škol, nebo Metropolitní univerzita v Plzni.