Do let nedávno minulých se tak mohou zájemci podívat třeba v Chebu. V přízemí lidé najdou stálou expozici, která se skládá ze dvou částí. První tvoří takzvaná prostředí, ukázky několika reálných interiérů bytů a kanceláří. Zájemci se tak mohou posadit do obýváku a prohlédnout si třeba, jaké dobové knížky ukrývá knihovna. Ve vitrínách je pak expozice designu. Vedle toho průmyslového, který zastupují typové řady magnetofonů, vysavačů, žehliček či televizí, tu jsou i hračky, porcelán, sklo či typografie. „Muzeum nese podtitul design a životní styl. Není to tedy jen o tom vysokém designu, ale i o předmětech každodenní potřeby,“ uvedl ředitel GAVU Cheb Marcel Fišer.

Retromuzeum mají nově také na Karlovarsku, konkrétně v Nejdku. To svým návštěvníkům nabízí hned dvě expozice. Tou první je vhled do života v dobách socialismu. Druhá expozice je zaměřena na vývoj vývozu minerální vody Mattoni. A právě ta ukrývá nejvzácnější poklad v muzeu. „Největším unikátem je Mattoniho pamětní medaile, která byla vyrobena roku 1905 k příležitosti 40 let jeho podnikání,“ řekl spoluzakladatel muzea Ladislav Sýkora.Velkou muzejní událostí letošního roku bylo otevřená karlovarského muzea po jeho dlouholeté rekonstrukci a představení jeho nové, moderní expozice, která zahrnuje unikátní dotykovou výstavu a speciální kukátkový systém určený pro malé návštěvníky, kteří se pomocí ilustrací seznámí s historií krajského města. Na vlastní kůži si návštěvníci budou moci osahat i lišku nebo ježka. Moderní expozice zahrnuje také interaktivní obrazovky, kde si prohlédnete celý Karlovarský kraj a jeho chráněné krajinné oblasti. Doplníte si své znalosti a dozvíte se i spoustu zajímavostí. Pro opravdové odvážlivce bude k mání i kvíz, který je součástí projektu Učíme se v muzeu. „V muzeu je hodně velkých změn. Expozice Příroda je zaměřená na školáky. Snažili jsme se o to, aby výstava byla interaktivní a návštěvníci zapojovali všechny smysly,“ řekla za karlovarské muzeum Kristýna Matějů.

Na Sokolovsku můžete zavítat do Muzea Kraslické dráhy. To seznamuje návštěvníky s vývojem a historií jak samotné Kraslické dráhy, tak i přilehlého regionu Sokolovska a sousedního Německa.

Uloženy tam jsou stovky exponátů z historie železniční dopravy, které muzeum samo nasbíralo nebo jsou zapůjčeny od soukromých osob a jiných institucí. Expozice je umístěna ve dvou místnostech v bývalé nádražní restauraci v Kraslicích na hlavní vlakové zastávce.

Jedna z místností je věnována železniční infrastruktuře. Jsou zde exponáty traťových mechanismů, součásti železničního svršku, návěstidla nebo sdělovací technika. Druhá místnost je zaměřena na železniční dopravu a přepravu. Kromě trojrozměrných exponátů, mezi které patří například unikátní stroj na tisk lepenkových jízdenek, stavědlový přístroj aj., jsou zde instalovány i různé dokumenty, plány stanic, písemnosti a uniformy průvodčích. Otevřeno je v době sezóny každou sobotu od 9 do 16 hodin.