Torza panelových domů nad kinem Alfa v Sokolově znepokojují místní občany natolik, že bombardují sokolovskou radnici a ptají se, co s nimi bude dál. Dvě stovky bytových jednotek koupil od města před lety i s nájemníky liberecký podnikatel Alexandr Kendik. Vedení sokolovské radnice proto vyvolalo schůzku s vedením severočeské firmy a zajímalo se, co bude dál.

„Zajímá mě, co bude s vybydlenými činžovními domy v ulici Sokolovská, které tam zůstaly po nepřizpůsobivých spoluobčanech. Každý den tudy projíždím do práce a je mi z toho na blití," píše doslova jedna ze stěžovatelek. Jak dodává, do Sokolova za ní přijela návštěva z Německa, a když projížděli zmíněnou lokalitou, styděla se za Sokolov.

„Co budete s těmi domy dělat? Nebylo by lepší je zbourat?" ptá se závěrem. „Vedení města Sokolov má při pohledu na zmiňované domy stejné pocity. Bohužel tyto objekty nejsou ve vlastnictví města. Město nabídlo majiteli odkoupení několika objektů, ten však nabídku neakceptoval. Stavební úřad nemůže zasáhnout dříve, než dojde k ohrožení veřejnosti," vysvětluje starosta Sokolova Zdeněk Berka.

Jeho slova potvrzuje i místostarosta Karel Jakobec. Tvrdí, že firma slíbila opravit i zbytek domů. „Nás všechny tíží stav objektů. Dostáváme maily od občanů, kteří se ptají, zda se bude pokračovat v rekonstrukci. Nás to štve ještě víc," říká Jakobec. Potvrdil jednání s vedením firmy Soukenická LB, které se uskutečnilo zhruba před čtyřmi měsíci.

Pokud by část objektů získal Sokolov zpět, opravil by je a udělal z nich například sociální byty. Liberecká firma však nechce byty prodat ani městu, ani soukromé firmě. „Pan Kendik junior potvrdil, že podnikatelský záměr trvá, byty chtějí opravit a nehodlají se jich zbavovat," dodal Jakobec.

Sokolovská čtvrť u kina Alfa tak nadále zůstává plná kontrastů. Jsou zde vidět opravené domy se zelení a oplocením. Hned vedle nich jsou ale objekty prázdné, připravené k rekonstrukci. Některé z nich mají částečně zazděná okna, jsou plné plísně, špíny a odpadků.