Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce si stěžují na krácení příspěvku, pokud mají přes 500 obyvatel

Karlovarský kraj - O čerpání dotací z krajského Programu obnovy venkova, o autobusovém spojení a výlukách na železnici nebo o plánu změnit oborovou strukturu středních škol podle potřeb regionu jednali starostové a zástupci měst a obcí Chebska, Mariánskolázeňska a Ašska se členy Rady Karlovarského kraje.

24.6.2017
SDÍLEJ:

Hejtmanka Jana Vildumetzová jednala se starosty.Foto: Ilustrační foto

Hejtmanka Jana Vildumetzová informovala starosty, že vláda rozhodla o uvolnění více než 1 miliardy korun na navýšení platů pracovníkům v sociálních službách o 23 procent a nepedagogickým pracovníkům ve školství a pracovníkům v kultuře o 9,4 procenta. Vysvětlila, že by kraje chtěly podklady týkající se navýšení schvalovat co nejdříve na jednání krajských zastupitelstev, aby se uvolnění peněz zbytečně neprotahovalo a města i obce, ale také jednotlivá sociální a zdravotnická zařízení s tím neměly problém.

Se starosty diskutovali krajští radní také o čerpání krajských dotací. Starosta Nového Kostela Ota Teuber upozornil na to, že pokud obce žádají o příspěvek z Programu obnovy venkova a přesáhnou hranici 500 obyvatel, peníze se jim krátí, což se týká ale i těch obcí, které mají velkou spádovou oblast a do žádosti o dotaci se jim započítávají obyvatelé z celé oblasti. Se stejným problémem se potýkají i v Teplé. Hejtmanka připomněla, že kraj má nyní okolo 45 různých dotačních programů a vedení kraje plánuje revizi celého systému, aby byl jednodušší, efektivnější a pro žadatele přehlednější.

Starostka Ovesných Kladrub na Mariánskolázeňsku Aurelie Skřivanová zdůraznila, že v důsledku dlouhotrvajících výluk na železnici se místní děti ráno nedostanou včas do školy. Náměstek hejtmanky Martin Hurajčík se proto pokusí jednat se zástupci Správy železniční dopravní cesty, zda by bylo možné odjezd vlaku posunout. Hovořilo se také o plánovaných Senior pasech nebo o tom, že kraj chce zapracovat slevy pro seniory ve veřejné dopravě do nového návrhu základní dopravní obslužnosti regionu, jež začne platit od 1. ledna 2019.

Jedním z témat se stal také nedostatek absolventů řemeslných oborů a kvalifikovaných pracovníků pro firmy v kraji. Krajský radní pro oblast školství Jaroslav Bradáč vysvětlil, že kraj bude postupně měnit soustavu oborů krajských středních škol, aby co nejlépe odpovídala aktuálním požadavkům zaměstnavatelů.

Náměstek hejtmanky Dalibor Blažek požádal starosty o spolupráci při přípravě první výzvy 2. vlny podávání žádostí o kotlíkové dotace, kterou kraj spustí na přelomu srpna a září. „Žádosti se budou podávat výhradně elektronicky, proto uspořádáme informační semináře po kraji. Chceme také jet za vámi a domluvit se, abyste hlavně starším lidem ve svých obcích pomohli vysvětlit, jak mají s elektronickým formulářem pracovat.“

Autor: Vladimír Meluzín

24.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení