Vzácné loketské sbírky budou ještě rozsáhlejší. Kolekci více než osmi tisíc exponátů, které se v současnosti po letech sporů vracejí do města, se zastupitelé rozhodli rozšířit o další vzácné předměty. Dopomohl jim k tomu syn z rodiny Zimmrmannových, který tak činí v návaznosti na odkaz svého zesnulého otce.

„Pan Zimmrmann byl archivář, knihovník a významná osobnost našeho města. Měl přání, aby byly sbírky po jeho smrti primárně nabídnuty Lokti. Syn se tak rozhodl přání svého otce splnit," sdělil na čtvrtečním zasedání zastupitelstva starosta Zdeněk Bednář.

Výjimečný sběratelský soubor tvoří pohledy, grafika, modlitební knížky, porcelán, sklo a spousta dalšího. To všechno město odkoupí za necelých 35 tisíc eur. „Jde o naprosto unikátní a ucelené doplnění našich sbírek, které chceme dále rozšiřovat i pro další generace. Správní rada hradu již vše odsouhlasila a domluvila s prodávajícím dokonce i splátkový kalendář na čtyři roky," dodal starosta s posvěcením přítomných zastupitelů.

Loket pro své cenné sbírky buduje na hradě i depozitář, a to za čtyři miliony korun. Bohužel ho však celý musí financovat ze svého rozpočtu. Před nedávnem totiž městu kvůli administrativní chybě v podané žádost uteklo pět milionů korun z evropských fondů.

Právě tyto peníze chtělo vedení města na vybudování speciálních prostor využít.

(kš)