VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohři překlene unikátní lávka. Při velké vodě se zvedne

Karlovy Vary - Mostů a lávek spojujících v Karlovarském kraji břehy řeky Ohře bude od podzimu více. Nejnovější lávka překlene největší vodní tok regionu v Karlových Varech v prostoru mezi obchodním centrem Varyáda a rekreačním areálem Meandr v Tuhnicích. Lávka to bude v kraji ojedinělá především svou konstrukcí.

31.7.2015
SDÍLEJ:

Stavba mostu, který spojí břehy řeky Ohře mezi Varyádou a Meandrem v Karlových Varech.Foto: Foto a video Deník Vladimír Meluzín

Pokud by hrozila velká voda, zvedne se do výšky až o 1,55 metru. Lávka je dílem společnosti Lemonta ze Sokolovska a v současnosti její konstrukci montují odborníci přímo na levém břehu Ohře. V podstatě jen několik metrů od místa, kde na mohutných pilířích spočine.

„Lávka nebude na místo dopravena v celku, bude smontována přímo na břehu Ohře a následně usazena jeřábem na své místo. To by se mělo stát zhruba ve druhé polovině srpna," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál. Právě město je investorem stavby, která bude stát kolem 25 milionů korun.

„V této částce ovšem není jen vybudování lávky, jejíž cena se pohybuje někde kolem 18 milionů korun, ale také další úpravy celého areálu, které provádí společnost Eurovia. Práce začaly už na jaře a částečně upravena byla například dráha pro in-line bruslaře. Do podzimu také přibude nové a větší parkoviště a odpovídající podobu bude mít konečně i příjezdová komunikace. Podstatná část nákladů je hrazena z dotace Regionálního operačního programu Severozápad. Přesně z peněz, které se podařilo ušetřit z projektů zařazených v Integrovaném plánu rozvoje města," poznamenal Kopál.

O novém přemostění řeky Ohře se sice hovoří jako o lávce, ale její proporce jsou opravdu úctyhodné. Konstrukce váží kolem 125 tun. Volná šířka mezi zábradlím je 3,50 metru, šířka mostu je 4,82 metru.

Délka nosné konstrukce lávky je 48 metrů. Takzvané zvedací lisy jsou umístěny v opěrách. Ovládací hydraulické zařízení je mobilní a bude přivezeno vždy před zvedáním. A ještě několik odborných technických údajů. Šířka koryta řeky Ohře pod mostem je 35 metrů. Most je navržen jako parapetní se spodní mostovkou, založený plošně. Niveleta je směrově v přímé rovině, výškově je ve vrcholovém oblouku R = 300 metrů, který na obou koncích přechází do spádu 6 procent.

Lze vůbec o poměrně velké konstrukci hovořit jako o lávce, není to spíše most? „Odborně je opravdu správný termín lávka, protože přemostění je určeno pouze pro pěší a cyklisty, nikoliv pro provoz automobilů," uvedl Štefan Zifčák ze společnosti Lemonta. I přesto, že se jedná o „pořádný kus oceli", nebude s usazením lávky problém. „Využijeme speciální jeřáb, který si s tím dokáže poradit," konstatoval Zifčák.

A určitě dobře ví, o čem hovoří. Přemostění od firmy Lemonta najdeme v kraji několik. Jen pár desítek metrů od současného staveniště zhotovila lávku přes Chodovský potok. A další je například ve Svatavě u Sokolova nebo ve Svatošských skalách. Žádné z těchto přemostění ovšem nelze zvedat, jako to bude možné v případě lávky v Karlových Varech. „Troufnu si odhadnout, že lávek s takovým zvedacím mechanismem je v České republice, že by se daly spočítat na prstech ruky. A v kraji je jediná," dodal.

Autor: Vladimír Meluzín

31.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení