Na tomto zasedání by nejen zastupitelé Alternativy rádi vyvolali hlasování o odvolání komunistického radního pro oblast školství Václava Sloupa.

Opoziční zastupitelé se totiž nemohou stále smířit s tím, že by měl mít bývalý politruk, nynější radní, který se hrdě hlásí k minulému režimu, jakýkoliv vliv na školství v kraji. Dokonce pedagog chebského gymnázia Milan Kůtek poslal všem nekomunistickým zastupitelům dopis s prosbou, aby překonali osobní neshody a obnovili jednání, která po volbách zkrachovala.

„Jmenování pana Sloupa, bývalého politruka Pohraniční stráže, na pozici radního pro školství vnímáme jako jednu z největších absurdit v současné krajské politice, i vzhledem k tomu, že je i dnes hrdý na svoji službu v této složce komunistického systému," uvedl krajský zastupitel Miroslav Balatka. „Jak jsme slíbili, budeme i na následujícím jednání zastupitelstva usilovat o odvolání pana Sloupa z pozice radního pro školství. To, že pro oblast školství KSČM nominovala zrovna tohoto člověka, vnímám jako popření a snahu o překroucení našich nedávných smutných dějin a snahu o legalizaci nebo relativizaci toho, co se před rokem 1989 na našich státních hranicích dělo," dodal.

Alternativa také vytvořila dokument 'Výzva III', který chce už potřetí, aby demokratické strany, které ve volbách volilo 77 procent voličů, začaly jednat o nekomunistické variantě vlády v kraji.

Václav Sloup se své funkce vzdát nehodlá.

„Žijeme v demokratické zemi, kde má každý právo na svůj názor," uvedl Václav Sloup. „Není mi známo, že by opoziční strany vyvíjely tlak na mé odstoupení, pouze Ing. Kotek má utkvělou představu, že mé zvolení nebylo v souladu s právním řádem této republiky. Kvůli těmto hlasům se ovšem nebudu vzdávat funkce, v níž jsem zatím neměl za krátkou dobu od svého nástupu příležitost prokázat, zda jsem schopen ji úspěšně vykonávat," upřesnil. „O odstoupení mohu uvažovat v případě, že by šlo o rozhodnutí KSČM, tedy vítězné strany v krajských volbách, která mě na tuto pozici nominovala," dodal.

„Demokratičtí zastupitelé všech stran, spojte se!" vyzývá dopis chebského pedagoga Milana Kůtka. Ten by rád, aby nekomunistické strany spojily své síly a eliminovaly extremisty. Nechce být totiž 'pokusným králíkem' v experimentu komunistické vlády. „My učitelé spolu se studenty a veřejností jsme podnikli řadu kroků ke změně této strašné situace. Evidentně bude ale nutná změna politická, tedy přímo v krajském zastupitelstvu, neboť soudruh sám neodstoupí a komunisté ho neodvolají," dodal Kůtek.