Například v Karlových Varech je volebních místností padesát a volit v nich může třicet tisíc voličů. Podle mluvčího magistrátu Jana Kopála bylo do schránek tolik volebních lístků rozesláno. Zda ale k volbám přijdou všichni voliči, to zdaleka není jisté.

Volební účast v Karlovarském kraji patří v České republice tradičně k té nejnižší. Před čtyřmi lety přišlo k urnám při krajských volbách, v nichž o jeden mandát zvítězili komunisté před ČSSD, přes necelých třicet dva procent lidí. Letos o přízeň voličů usiluje v krajských volbách dvacet politických stran a hnutí, zatímco před čtyřmi roky jich kandidovalo šestnáct.

Na Karlovarsku lidé kromě pětačtyřiceti členů krajského zastupitelstva volí i svého zástupce v Senátu. Vybírat budou z osmi kandidátů, a pokud ani jeden nepřesáhne padesát procent, zdejší lidé půjdou k urnám znovu příští týden a nového senátora zvolí ze dvou nejúspěšnějších z prvního kola.

Zatímco kandidáti do voleb už na výsledky jenom čekají, v pohotovosti jsou kromě voličů i strážníci a policisté.

„My máme rozpis volebních místností a v plánu jsou také namátkové kontroly a s členy volebních komisí jsme v telefonním kontaktu. Pokud by potřebovali, okamžitě přijedeme," uvedl velitel karlovarských strážníků Marcel Vlasák. Hlídky byly posíleny i v nočních hodinách včera, kdy byly volby v polovině. Napilno budou mít při volbách i úředníci. Krajský úřad Karlovarského kraje do terénu poslal opět dvě kontrolní skupiny.

„Ty budou nápomocny při řešení případných problémů a zároveň budou kontrolovat volební místnosti a podobně," vysvětlila Jana Pavlíková, krajská mluvčí. Během včerejšího dne se tyto kontrolní skupiny pohybovaly v části Karlovarska a na Sokolovsku, dnes mají v plánu výjezd na Chebsko, Ašsko a okolí.

Na Chebsku někteří voliči vhodili svůj hlasovací lístek hned po čtrnácté hodině. Například v Okrouhlé si první jméno ze seznamu odškrtli dvě minuty po otevření volební místnosti. „První volič se objevil ve 14.02 hodin," řekla členka volební komise Šárka Soukupová s tím, že další voliči na sebe nenechali dlouho čekat. Ani v Milíkově na Chebsku voliči nezaháleli a za první hodinu tady odvolilo už patnáct lidí. Jiní například v Mariánských Lázních na prvního voliče čekali více jak tři čtvrtě hodiny.

Pro případ, že by se volební komise nudily, si členové vzali věci, které jim ukrátí volný čas. A volební komise na Chebsku byly opravdu nápadité. Někteří si do tašky zabalili osvědčené křížovky nebo oblíbené knížky, jiní společenské hry, jako například člověče, nezlob se. Jiní se zase rozhodli, že si do volební místnosti vezmou své oblíbené háčkování nebo pletení. Někde se vrátili do dětských let, chopili se pastelek a svým ratolestem pomohli s vybarvováním omalovánek. Jinde to naopak neřešili, prý si vždycky mají co říct a času na probrání problémů nebo radostí je díky dvěma volebním dnům více než dost.

Na Sokolovsku lidé přispěchali k volebním urnám hned ve 14 hodin. Tam, kde bylo ve volební místnosti pouze jedno místo za plentou pro úpravu hlasovacích lístků, tak museli voliči chvíli čekat. Poté již chodili spíše sporadicky. Mezi prvními voliči byli většinou ti dříve narození. V jednom ze sokolovských okrsků byla první 91letá Soňa Matějovičová.