Karlovarský kraj o této možnosti už nějaký čas jedná a spekulovalo se o tom, že by k tomu mohlo dojít už od jízdního řádu Českých drah vstupujícího v platnost letos 9. prosince. Bohužel, cesty Pendolina do Karlových Varů přicházejí v úvahu až od jízdního řádu pro období 2019/2020.

Podle Martina Hurajčíka, náměstka hejtmanky pro dopravu, karlovarské nádraží po modernizaci připraveno na odbavování vysokorychlostního Pendolina. „Vedeme ale o tom stále jednání s ministerstvem dopravy, údajně to koliduje se zájmy určitého soukromého dopravce. Pro další jízdní řády je ale trať pro Pendolino do Karlových Varů rezervována,“ uvedl Hurajčík.
Čeho se ale zcela jistě cestující na železnici od 9. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád dočkají, je například zkrácení jízdní doby z Chebu do Prahy a naopak o 12 minut u všech dálkových vlaků. A to díky dokončení Ejpovického tunelu v Plzeňském kraji.

„Dálkové vlaky linky Cheb, Ústí nad Labem, Praha a zpět pojedou v kategorii rychlík. V těchto vlacích budou nově zařazené vozy s dětským kinem a v průběhu příštího roku v nich přibude také možnost připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi. Všech sedm párů spojů této linky bude nově pojmenováno shodně Krušnohor, což cestujícím zjednoduší orientaci během cesty,“ uvedla regionální mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

České dráhy vypraví v kraji každý den 274 osobních vlaků, které denně ujedou 5 916 takzvaných vlakokilometrů, což ročně představuje celkem 2 195 milionu vlakokilometrů. V kraji dále pojedou čtyři vlaky Pendolino, 14 expresů, 14 rychlíků a 10 mezistátních spěšných vlaků na trati Cheb – Norimberk.

„I v roce 2019 chce Karlovarský kraj zachovat objednávku regionálních spojů ve stejném rozsahu, jako tomu bylo v letošním roce. Vítáme nově zavedené vlaky, které usnadní dopravu do sousedního německého příhraničí. Cestující jistě kromě stále širšího spektra služeb ocení i oblíbené sezónní spoje, jako je vlak Cyklo Ohře mezi Karlovými Vary a Chebem, nebo tematický Mattoni Expres s napojením do Kyselky. Opět podpoříme oblíbené půjčovny kol Českých drah, které využívají nejenom turisté přijíždějící z jiných regionů, ale i domácí. Z aktuálních smluv s drážními dopravci vyplývá, že z rozpočtu Karlovarského kraje obdrží v letošním roce 2018 České dráhy 170,6 milionu korun,“ uvedl náměstek hejtmanky Martin Hurajčík.

Ilustrační foto.
Stavět teď bude pro lidi jednodušší