V pondělí 20. listopadu v této věci podala Tereza Flaková, předsedkyně místního sdružení sokolovských Pirátů, na podatelnu města petici s více než 150 podpisy občanů města a podporovatelů.

Cílem petice je, aby bylo umožněno všem občanům města, primárně těm, kteří se nemohou z časových, pracovních a jiných důvodů osobně jednání zastupitelstva účastnit, zhlédnutí online či záznamů z jednání.
„I Sokolov a jeho občané si zaslouží politiku 21.století,” říká Flaková.

Podle ní audiovizuální záznamy z jednání zastupitelstva poskytují svým občanům významná města v kraji. Jako příklad uvádí Karlovy Vary, Cheb, Ostrov, Mariánské Lázně i Karlovarský kraj.

V petici se mimo jiné píše, že zmíněný záznam by měl být zveřejněn do jednoho pracovního dne od konání zasedání zastupitelstva.

Jako důvod své žádosti uvádějí fakt, že občané města Sokolov mají právo na plné informace z jednání zastupitelstva města, ačkoliv nejsou schopni se každého jednání osobně zúčastnit.

Podle Pirátů je zpřístupnění videozáznamu občanům potřebné pro ochranu práv třetích osob, tedy nás občanů, je významným prvkem veřejné kontroly výkonu samosprávy. Zároveň se ve své žádosti opírají o rozsudek Nejvyššího soudu z roku 2005.

Zastupitele i soukromé osoby, které se jednání osobně zúčastňují, je možné nahrávat, protože na zasedání vystupují veřejně ve věci veřejného zájmu.
Vedení sokolovské radnice s pořizováním audiovizuálních záznamů nemá problém.

„Diskutovali o něm současní i předchozí zastupitelé z vlastní iniciativy. Ale jelikož o to nebyl takový zájem mezi veřejností, tak nedošlo k realizaci. Shodli jsme se na tom, že postačí zápisy tak, jak se dělají nyní,“ říká starosta Sokolova Jan Picka.

Přesto je to, podle jeho slov, situace, která mu nevadí. „Já už teď vím, že budu hlasovat pro. A jsem přesvědčen, že ani většina zastupitelů s tím nebude mít problém. Je dobře, že se lidi ozvali a mají o to zájem,“ dodal.

Piráti ve svém prohlášení píší, že chtějí návrh prosadit. Jelikož však nejsou členy zastupitelstva, mohou ho zastupitelům pouze navrhnout.

Na podzim příštího roku se konají další komunální volby. Lze tak na zastupitelstvech v roce 2018 očekávat řadu dalších nových podnětů a aktivit z řad občanů anebo dalších stran či uskupení.

Řada z nich, jako například tato konkrétní od Pirátů, bude jistě ku prospěchu občana. Řada z těch dalších povede možná pouze ke zviditelnění právě před podzimními komunálními volbami.
„Pro lidi je to z časových či jiných důvodů dobrý nápad. Doufám jen, že se poté nebudou chtít někteří ze zastupitelů najednou zviditelňovat,“ říká jeden z občanů Pavel Stejskal.