Změna času a podzimní počasí způsobují ztíženou viditelnost na silnicích. Řidiči proto mohou zejména v ranních a podvečerních hodinách leccos přehlédnout. Policie také hlásí zvýšený počet střetů aut s chodci. Ochranu zranitelných účastníků silničního provozu, zvláště dětí, požaduje také Evropská unie. Ministerstvo dopravy se na důležitost reflexních prvků snaží upozornit formou kampaně, a začalo tak nabízet reflexní vesty do mateřských škol.

„Jedná se ale pouze o doporučení, a je tedy na vedení škol a školek, zda se podle něho budou řídit, či nikoliv. Nařízení o povinném používání reflexní ochrany u dětí v České republice dosud neexistuje," uvedla mluvčí projektu Reflexní děti Monika Bartoníčková. „Větší bezpečnosti dětí napomáhá například policie, která střeží přechody na silnicích. Ani policisté ale nemohou uhlídat vše. Pohyb dětí lze mnohdy jen stěží předpokládat a podzimní počasí tomu nepřidá. Tma, mlha, smog, to jsou komplikace, se kterými se na podzim řidiči musejí potýkat. Včas reagovat na pohyb na silnici je za takových podmínek obtížné. Reflexní prvky jsou v takovém případě velmi dobrým pomocníkem a zachraňují životy," řekl Michal Růžička z projektu Reflexní děti.

Školy mnohdy nemají na reflexní ochranu peníze a přispět by mohli také rodiče. Stále je ale naštěstí v České republice mnoho organizací pracujících s dětmi, které používají ochranné reflexní materiály při pohybu dětí na silnicích. Často bývá ale problém ve financích.

„Jedná se o bezpečnost dětí, proto by se měli zapojit také rodiče," sdělil stínový ministr školství Marcel Chládek a dodal, že reflexní vesty mají velké využití také na lyžařských kurzech, na které od ledna začnou školy jezdit.

„Neměly by to být až vzdělávací instituce, kdo děti s reflexními prvky, dopravní výchovou a bezpečností na silnicích seznámí," doplnil Růžička.