Radnice na Sokolovsku netrpělivě sledují dění ohledně situace v Regionálním operačním programu Severozápad. Řada starostů v pondělí osobně sledovala jednání krajského zastupitelstva, zda kraj uhradí pokutu od Evropské unie. Radnice totiž nedostaly proplaceny mnohamilionové dotace, které ze svého proinvestovaly.

Pokud z ROPu nezačnou opět proudit peníze, městská pokladna v Chodově přijde nejméně o 55 milionů korun. Zhruba tolik si totiž radnice vzala překlenovací úvěr, aby pokryla jednu z největších investic v novodobé historii města, stavbu moderní sportovní haly. „Máme v tom ale samozřejmě i naše prostředky," poznamenal chodovský místostarosta Patrik Pizinger.

Podle něj je v současné době nejhorší nejistota, která kolem pozastaveného operačního programu panuje. „Nevíme, na jaké řešení se máme připravit, jestli budeme splácet, nebo co bude dál," uvedl Pizinger. Obyvatele města ale uklidňuje, že v případě naplnění katastrofického scénáře, kdy by radnice žádné peníze už nedostala, nebude ohrožen chod města. „Údržba, opravy chodníků a řada dalších věcí pojedou samozřejmě dál, město je finančně zdravé," tvrdí místostarosta. „Možná bychom ale museli omezit nějaké větší investice, otázka by byla, na jak dlouhou dobu," odhaduje Pizinger.

Obdobná situace je i v Kraslicích. Město se díky dotaci z ROPu pustilo do kompletní rekonstrukce náměstí v centru města před budovou úřadu. Za druhou a třetí etapu nepřišlo proplaceno celkem 10,7 milionu korun. Město se raději připravilo na variantu, že peníze nedorazí. „Byla by to extrémní situace, ale museli jsme na situaci v ROPu reagovat," konstatoval starosta Kraslic Zdeněk Brantl. Město se s bankou dohodlo na prodloužení splácení úvěru, a to až do roku 2023.

Zastupitelé nicméně usilují o to, aby v případě neproplacení dotace byly peníze do banky vráceny dříve. „Můžeme konstatovat, že chod města sice neproplacení dotace neohrozí, nicméně se zvýšila naše dluhová služba, což se může podepsat na dalších investicích. Ty se případně zdrží," doplnil Brantl.

Pozastavené dotace z regionálního operačního programu Severozápad neodradily město Sokolov v pokračování již rozjetých akcí. Sokolov si ale pro jistotu nechá finanční rezervu. „Jde o tři projekty za zhruba 30 milionů korun," říká starosta Sokolova Zdeněk Berka.

Největší, zhruba 16milionová investice se týká druhé etapy revitalizace oblíbeného sportovně-rekreačního areálu Bohemia. Ten je hojně využíván návštěvníky z celého regionu. „V hospodaření nám vznikla finanční rezerva. Budeme opatrní a necháme si ji na krytí akcí dotovaných z ROP Severozápad," dodal Berka.
Podle starosty jsou všechny investiční akce s příslibem dotací už v takové fázi přípravy nebo realizace, že by městu mohly vzniknout škody, pokud by je zastavilo.