Ráno dorazil na Krajský úřad Karlovarského kraje. Přivítal ho hejtman Petr Kulhánek a hned v úvodu naznačil i témata, o jakých budou s prezidentem jednat. "Ponesou se v duchu včerejší debaty pana prezidenta s veřejností, mimo jiné se budeme věnovat školství nebo sociálním věcem," uvedl hejtman.

Každá myšlenka může být dobrou inspirací pro budoucnost 

"Každá myšlenka může být dobrou inspirací pro budoucnost České republiky." Těmito slovy zakončil prezident republiky Petr Pavel svůj úvodní proslov k pracovní schůzce, kterou od 9 hodin ráno pořádal Krajský úřad Karlovarského kraje v rámci oficiální návštěvy hlavy státu. Na ni dorazili někteří krajští zastupitelé, zákonodárci, významní hosté, ale jen pár "strategických" starostů.

Návštěva prezidenta začala v neděli podvečer debatou s občany, kterou pořádala redakce Deník v hotelu Ambassador Národní dům a během níž přišla řeč i na nejzásadnější témata regionu. „Kraj jsem oficiálně navštívil před svou inaugurací, což byla taková poloviční návštěva. Rád bych se podíval na to, co vám za ten rok povedlo, kam se region posunul a co se vám naopak zlepšovat nedaří. Ne všechny problémy mohu ale z titulu své funkce řešit,“ uvedl prezident a pokračoval. „Pokud vidím dobré myšlenky, které se dají použít jako inspirace, bylo by dobré, abychom je nenechali zapadnout. Mnohdy se v naší politické realitě stává, že pokud pocházejí z nepřátelského tábora, tak je odmítáme, což může být škoda, protože dobrá myšlenka může být použitelná pro celou republiku.“ Prezident proto v závěru vyzval diskutující na krajském úřadě, aby byli při popisování daného problému co nejvíce otevřeni.

Hejtman Kulhánek připomenul, že další část návštěvy kraje bude rozdělena do dvou bloků. Zatímco v Kraslicích se budou řešit sociální témata, odpoledne v Mariánských Lázních pak vzdělání jako takové. Právě v tom vykazuje Karlovarský kraj zásadní propad ve srovnání s republikou. Je v něm nejméně vysokoškolsky vzdělaných lidí, a to 9,6 %, což je o 7,9 % méně než celorepublikový průměr, který činil vloni 17,6 %. Praha má dokonce 33,7 % vysokoškolsky vzdělaných obyvatel. Také v počtu maturantů je na tom Karlovarský kraj nejhůře, nejvíce má pak logicky lidí se základním vzděláním, kterých 16,9 %. „V Mariánských Lázních bychom školství chtěli řešit s akcentem na veřejné vysoké školství. Zásadní témata jsou ale i další, jako je zdravotnictví, nebo dopravní infrastruktura. Vrátil bych se k tomu, co zaznělo na včerejší debatě s občany. Zde jste zmínil váš pohled na pomoc slabým regionům – že republika bude vždycky tak silná, jak bude silný její nejslabší článek. Předpokladem je solidarita těch silnějších regionů. Tato myšlenka, kterou jste včera zmínil, byla velmi racionální. Pojďme se jí tedy zabývat,“ reagoval hejtman Karlovarského kraje, který konstatoval, Karlovarský kraj není rozhodně nejhorší ve všem.

Prezident v Kraslicích jednal o chudobě

V rámci své dvoudenní návštěvy zamířil v pondělí dopoledne prezident Petr Pavel i do příhraničních Kraslic. Jedná tam se starostou Janem Šimkem a zástupci neziskových organizací na téma destabilizující chudoba. Vedení Kraslic na posledním jednání zastupitelů naznačilo témata, která je trápí, a která starosta plánuje prezidentovi nastínit. Schůzky za zavřenými dveřmi u takzvaného kulatého stolu v kulturním domě se zúčastní hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, starosta Kraslic Jan Šimek, zástupkyně Ministerstva práce a sociálních věcí, která má na starosti sociální dávky. Dále zde bude zástupce Ministerstva pro místní rozvoj a také zhruba deset neziskových organizací. Odpoledne prezident dorazil do Mariánských Lázní.

Ráno dorazil na Krajský úřad Karlovarského kraje. Přivítal ho hejtman Petr Kulhánek a hned v úvodu naznačil i témata, o jakých budou s prezidentem jednat. | Video: Antonín Hříbal