Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přikládáte si pod kotel? Bez návštěvy kominíka a revize můžete mít problém

Karlovarský kraj - Do domů už proniká chlad a z komínů vychází dým. Letošní topná sezona začala nejen pro teplárny. Pod kotle začali přikládat i majitelé domků. Jenomže ne všichni si uvědomují, že než pod kotlem zatopí, musí mít řádně vyčištěný komín a chybět nesmí ani revize.

24.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Daniel Seifert

Většina z provozovatelů lokálních topenišť nestihla objednat servis komína během léta, ale sehnat rychle kominíka v těchto dnech je skoro nereálné.

Platná vyhláška o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty přitom určuje povinnou frekvenci podle používaného paliva. Vlastníci spotřebičů paliv musí objednat kominické služby jedenkrát za rok. Majitelé kondenzačních plynových spotřebičů pak jedenkrát za dva roky.

„Pokud jde o čištění, nejpřísnější pravidla platí pro spalinové cesty od spotřebičů na pevná paliva,“ řekl Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků České republiky.

Pokud využíváte tyto spotřebiče sezonně, je třeba je čistit dvakrát ročně. Jestli je využití celoroční, tak je třeba objednat čištění třikrát do roka. Vyhláška o čištění hovoří o přiměřeném časovém úseku mezi jednotlivými čištěními, přičemž mezi čištěním a kontrolou mají uplynout nejméně tři měsíce.

„Je dobře, že vyhláška není přesnější, protože jde o typickou situaci, při níž je třeba použít zdravý selský rozum a důvěřovat odborníkovi. V praxi by měl četnost a rozestupy jednotlivých čištění určit kominík podle toho, jak často se daný spotřebič používá a jak moc je spalinová cesta zanesená,“ sdělil Jaroslav Schön.

Princip spočívá v tom, abychom čistili komín tak pravidelně, aby v něm nemělo co hořet. Někteří výrobci komínových systémů uvádějí, že nános sazí by neměl překročit čtyři milimetry. Nános větší než pět milimetrů je už považován za zvýšené požární nebezpečí.

„Málokdo dnes ví, že v minulosti byla pravidla daleko přísnější. Čištění komínů na pevná paliva se provádělo dvanáctkrát ročně, tedy v třicetidenních lhůtách. Po roce 1981 se povinná roční frekvence snížila na šest čištění, ovšem s tím, že v případě nutnosti se služba prováděla častěji. V návaznosti na nové spalovací zdroje a vyšší bezpečnost nových systémových komínů se zákonné lhůty dále prodlužovaly a frekvence snižovaly až do dnešního, poměrně benevolentního stavu. Nicméně odpověď na otázku, kdy čistit, je podle mě stále stejná. Až zjistíte, že komín netáhne, je pozdě,“ dodal Zbigniew Adamus, člen rady Společenstva kominíků.

Že lidé pravidelné revize a čištění komínů podceňují, potvrzuje kominík Michal Staněk z Kominictví Staněk v Kraslicích na Sokolovsku. „Lidé mají pocit, že vyčistit komín stačí jednou za dva tři roky. Povinností ale je mít provedenou kontrolu každý rok. Lidé to podceňují a často volají, až když je pozdě. V nejhorším případě dojde k požáru sazí, v dalších případech je pak údržba zanesených komínů velmi složitá a stojí pak mnoho peněz. Jednoduše, pravidelným čištěním lidé prostě ušetří,“ řekl Staněk.

„Kominíka si zveme pravidelně po ukončení topné sezony,“ řekl jeden z majitelů rodinných domů na Mariánskolázeňsku. „Necháme si komín vyčistit a zkontrolovat. Předejdeme tím zbytečným starostem a strachu z toho, že v komíně chytnou saze.“

Právě neudržovaný komín, kdy se vznítí nevyčištěné saze, může za převážnou většinu požárů komínových těles. Mezi další příčiny požárů patří pak nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně nebo špatné spáry v komíně.

„Čištění komínu je od objednání reálné většinou za dva až tři týdny. Kontroly spalinových cest pak za tři až čtyři týdny. Bohužel lidé nedbají na včasné kontroly a čištění, takže na podzim musejí čekat,“ informoval karlovarský kominík Roman Sedláček.

Na příjezd kominíka byste se měli připravit. Určitě netopte a zajistěte přístup ke dvířkům od komína. „Přístup na střechu by měl být zajištěný neustále, takže povětšinou s tím problémy nejsou. Čištění nebo kontrola komína je otázka třiceti až padesáti minut, pokud je provedena pořádně,“ dodal Sedláček. Za den tak kominík stihne objet zhruba šest domácností. (pet, jid, bež)

Autor: Redakce

24.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Dolní Žandov - Jako jediní zástupci Chebska bojují dobrovolní hasiči z Dolního Žandova o titul Dobrovolní hasiči roku 2017.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení