Podstata projektu spočívá ve vyškolení co nejvíce členů složek IZS, jak správně provádět neodkladnou resuscitaci a jak zacházet s defibrilátorem.

„Projekt začal v roce 2017 proškolením zhruba osmi stovek záchranářů, kteří se učili na AED neboli automatizovaném externím defibrilátoru, který je schopen analyzovat křivku EKG a dále uděluje pokyny zachránci, jak v resuscitaci pokračovat, případně vyhodnotit, zda je třeba podat pacientovi zachraňující elektrický výboj,“ popisuje průběh Jiří Smetana, ředitel karlovarské záchranné a zdravotní služby.

Proškolením policistů, hasičů, strážníků městské policie a členů horské služby ale projekt zdaleka nekončí. Nejenže se ve školení bude pokračovat, ale složky IZS jsou vybavovány jak cvičnými přístroji AED, tak i plně funkčními, které se používají v terénu. „A právě další cvičné přístroje jsme dnes předali zástupcům krajských hasičů a policistů,“ pokračuje ředitel záchranné služby s tím, že v roce 2017 bylo pro složky v Karlovarském kraji zakoupeno padesát pět přístrojů AED a v roce letošním jich přibude dalších jedenáct a dva cvičné.

Důležité je zmínit, že operační středisko záchranné služby vyhodnocuje stav pacienta s náhlou srdeční zástavou a dojezdovou dobu lékaře.

„V případech, kdy víme, že to nestihneme do pěti minut, vysíláme na místo proškolené záchranáře z řad hasičů, policistů nebo strážníků,“ vysvětluje Jiří Smetana a vypočítává, že v roce 2018 vyjížděli v našem kraji hasiči na výzvu operátorů k třiatřiceti a policisté k pětadvaceti případům.

„Všechny tyto zásahy byly s pomocí automatizovaného externího defibrilátoru, ale pouze ve čtyřech případech přístroj vyhodnotil nutnost podání zachraňujícího výboje,“ dodal ředitel záchranné služby.

Policista dochází na teoretickou výuku v některých autoškolách v regionu.
Preventivní projekt cílí na mladé řidiče