Veřejnoprávní rádio tak svými studii pokrylo všechna krajská města v Česku. „Chceme lákat na regionalitu a kontakt s posluchačem,“ uvedl vedoucí programu Radim Jehlík.

Jeho redakce si musí vystačit s pouhými 13 zaměstnanci a osmimiliónovým rozpočtem. Případný úspěch nového studia bude podle slov Radima Jehlíka možné určit nejdříve za rok.

Od 1. listopadu vysílá ČRo Karlovy Vary. Jaké změny to pro posluchače přináší?

Znamená to rozšíření stávajícího vysílání. Ještě jako plzeňský rozhlas jsme vysílali pouhé dvě hodiny denně. Nyní připravujeme už ranní program (od 5 do 9 hodin) zaměřený jenom na posluchače v Karlovarském kraji. A postupně budou moderované bloky přibývat.

Samozřejmostí už teď jsou a budou lokalizované zprávy, regionální zpravodajská i publicistická témata, co možná nejlepší a nejaktuálnější dopravní servis. Budeme se zkrátka snažit být posluchačům co nejblíž. Chceme naslouchat jejich prosbám a přáním a být skutečně dobrým každodenním společníkem, ale třeba i rádcem.


Pokud nemůžu poslouchat rozhlas takříkajíc na živo na jeho frekvencích, je nějaká jiná možnost?

Samozřejmostí je dnes už poslech přes internet. Na webové stránce vary.rozhlas.cz najdou posluchači kromě živého vysílání také podrobnosti o jednotlivých pořadech, bohatý audio archiv, aktuální regionální zpravodajství, playlisty odehraných písniček, recepty, ale i informace o moderátorech. Nesmím zapomenout ani na mobilní aplikaci Českého rozhlasu. V té najdete vysílání všech stanic veřejnoprávního rádia, tedy i Českého rozhlasu Karlovy Vary.

Připravujete nějaké novinky, zajímavé pořady, rozhovory s hosty?

Jako místní rádio chceme logicky lákat právě na regionalitu, na blízkost a kontakt s posluchačem. Naše největší výhoda je a bude bezesporu v tom, že dnes už jsme jediné rádio, které působí a opravdu vysílá v Karlovarském kraji. Ostatní rádia se tak jenom tváří a jejich program přitom skutečně vzniká někde jinde (Plzeň, Praha, Ostrava).

Naše zpravodajské pokrytí je díky počtu redaktorů na nejvyšší úrovni nejen ze všech rozhlasových stanic, ale myslím si, že i ze všech médií, které v regionu působí a sledují aktuální dění. Do budoucna proto chceme ještě více provázat Karlovarský kraj a naše vysílání. Čím více bude mít lokálních témat, tím lépe. Nechci teď ještě slibovat nic konkrétního. Jsme teprve na začátku.


Bude složité splnit jeden z cílů, kterým je dosáhnout na počet 25 tisíc posluchačů týdně?

Bohužel Karlovarskému kraji neustále ubývají obyvatelé, navíc cílíme na nejstarší posluchače. Podle dat Českého statistického úřadu je v regionu nejsilnější věková skupina 40 až 45 let. Kromě toho je zde obrovské konkurenční prostředí. Rovněž jsme jeden z mála krajů v České republice, který vykazuje i tradici poslechu zahraničních stanic.

Čím si vysvětlujete zájem o zahraniční rádia?

Vyplývá i z toho, že 6,5 procenta obyvatel Karlovarského kraje tvoří cizinci. Jejich míra zastoupení je po Praze druhá nejvyšší v České republice. Z naší pozice ale není prakticky možné tvořit speciální program pro národnostní menšiny. Zastoupení cizinců v rámci populace v kraji sice není zanedbatelné, ale přesto si neumím představit, že bychom pro tuto skupinu vytvářeli nějaký program. Zvlášť při vědomí, že nejpočetnějšími menšinami jsou Vietnamci, Němci, Ukrajinci, Rusové a Slováci.