„Řidič jel ve večerních hodinách ve směru ze Sokolova na Karlovy Vary ve vozidle Citroen, kdy zřejmě nerespektoval dopravní značení zákaz odbočení vlevo a zákaz vjezdu a najel na dálnici D6 do protisměru ve směru na Karlovy Vary. Po ujetí přibližně 500 metrů se chtěl otočit, avšak chybnou manipulací pedálů skončil s vozidlem mimo silnici. Místem v tuto chvíli projížděl 28letý řidič, který chtěl muži pomoci. Následně vstoupil do pravého jízdního pruhu a upozorňoval projíždějící vozidla na dopravní nehodu. V tento okamžik tam projížděl v hyundai 27letý řidič, který ve snaze zabránit střetu strhl řízení a narazil do dalšího auta Škoda, které řídil 66letý muž jedoucí v levém jízdním pruhu. Do nich pak ještě narazil padesátiletý motorkář, který neměl šanci se jim vyhnout,“ sdělila policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Muž upozorňující na dopravní nehodu stačil uskočit, přičemž si poranil nohu. „Policisté silnici v tomto úseku zcela uzavřeli z důvodu šetření dopravní nehody. Se všemi řidiči provedli orientační dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu, která vyšla negativně. Celková škoda byla předběžně odhadnuta na 250 tisíc korun.“

Jak by se měl zachovat řidič, který zjistí, že vjel na dálnici v protisměru?

Okamžitě se musí pro protijedoucí řidiče zviditelnit. Tedy rozsvítit dálková světla a zapnout varovné blikače. Současně je nutné s vozidlem zajet tam, kde hrozí nejmenší riziko možného vzájemného střetu, optimálně na krajnici. Použít reflexní vesty a bezpečně opustit vozidlo a schovat se za svodidla. Ihned nato musí o celém incidentu informovat policii a následně vyčkat do jejího příjezdu. Rozhodně se nesmí pokoušet o otáčení, couvání zpět k výjezdu a podobně.

Tento manévr trvá dlouhé vteřiny, ve kterých může přijet další auto. Řidič i jeho případní spolucestující pak vyčkají na příjezd policistů chráněni svodidly mimo těleso dálnice. Takovou situaci řeší i zákon. Za přestupek ´couvání, otáčení nebo jízda v protisměru na dálnici´ je v rámci bodového systému přičteno 7 bodů. Tento přestupek je řešen ve správním řízení a pokutován, kdy hrozí sankce ve výši od 5 do 10 tisíc korun. Dále hrozí i zákaz řízení, a to konkrétně na 6 měsíců až jeden rok. „Je nutné si uvědomit, že při dnešním provozu a hustotě na dálnicích bychom v takové situaci ohrozili nejen sebe a svůj život, ale také bezpečí dalších řidičů,“ dodala mluvčí.