Lázeňské město vstupuje oficiálně už do 667. lázeňské sezóny. Její zahájení, které připadá na víkend od 3. do 5. května, bude letos ještě ve větším formátu.

Jeho součástí je totiž hned několik dalších doprovodných velkých akcí. Samotné zahájení přitom navíc poprvé doplní módní přehlídka Beaty Rajské. Ani letos Karlovaráci a návštěvníci města nepřijdou o tradiční žehnání pramenů, které se opět koná v sobotu dopoledne na Mlýnské kolonádě, a ani o oblíbený historický průvod Karla IV. a jeho družiny, který připadá na sobotní odpoledne.

Kalamita v unikátní bečovské zahradě.
Žalostné. Těžký sníh zlámal vzácné exempláře v Bečovské botanické zahradě

„Karlovy Vary už dávno nejsou jen sezonní destinací a návštěvnost uplynulé zimy a letošního jara jsou toho dokladem. Slavnostní zahájení lázeňské sezony je ale pro nás symbolickou a velmi důležitou kulturně společenskou událostí na podporu lázeňství a jeho propagace jako součásti zdravého životního stylu. Slavnosti jsou samozřejmě také připomínkou našeho zápisu na seznam UNESCO, stejně jako propagací širokého spektra aktivit, které Karlovy Vary činí atraktivní destinací. Zároveň je pro nás zahájení sezony výjimečnou příležitostí k předání nejvyšších městských ocenění vybraným osobnostem, které se významně zasloužily o věhlas města,“ uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

A co bude letos těmi největšími společenskými a kulturními taháky? „Hudební produkci jsme dali do prostor u Alžbětiných lázní, kde vystoupí Žlutý pes, Poetika, zpěvačka Lenny nebo Petr Bende, který společně s Karlovarským symfonickým orchestrem představí hity Petra Nováka,“ nastínila mluvčí radnice Helena Kyselá.

Zdroj: Kopecká Jana

Letošní velkou novinkou je Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů. „A to v rámci Mattoni Grand Drink, které koná v sobotu od 10 do 18 hodin na náplavce u Thermalu. Na prostranství před hotelem Thermal se i letos uskuteční přehlídka Beer & Grill Fest, která začíná v pátek a pokračuje v sobotu,“ doplnila primátorka.

Předzvěstí zahájení sezóny je v posledních letech Pálení čarodějnic na Sokolském vrchu, které připadá na poslední duben. V pátek 3. května pokračuje zahájení historickým jarmarkem ve Smetanových sadech. Slavnostní žehnání pramenů, které začíná v sobotu v 10 hodin na Mlýnské kolonádě, se stejně jako vloni ujme papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Procesí církevních hodnostářů pak projde Tržní a Vřídelní kolonádou a dojde až do chrámu Máří Magdalény, kde nuncius odslouží slavnostní mši.

Lávka v Tašovicích je součástí páteřní cyklostezky kolem Ohře.
Výletníci, cyklisté, pozor! Lávka v Tašovicích bude o prázdninách mimo provoz

Průvod Karla IV. Vychází v sobotu v 15 hodin ze Sadů Karla IV. (u Císařských lázní – poznámka redakce). „Jeho veličenstvo se vydá přes Starou louku, Tržiště a Lázeňskou ulici k Mlýnské kolonádě, kde se pozdraví s primátorkou města. Přes Dvořákovy sady a kolem hotelu Thermal pak celý průvod zamíří do Smetanových sadů, kde se uskuteční hostina pro krále s tancem, rytířskými souboji a divadelními kousky,“ uzavřela mluvčí Kyselá.