Jednání o široké krajské koalici,k němuž hnutí Místní vyzvalo až na SPD všechny politické strany a hnutí, které uspěly ve volbách do krajského zastupitelstva, skončilo fiaskem. Pro vítězné hnutí ANO, jež se na spolupráci dohodlo s koalicí ODS a KDU-ČSL a získalo dva mandáty od Karlovaráků (kandidovali v koalici s VOK), je podle krajského předsedy ODS Jiřího Vaněčka tato široká krajská koalice riskantní a nepřijatelná. Uskupení nyní disponuje 19 hlasy. „Pro kraj je třeba zajistit kontinuitu. Na experimenty není čas,“ uvedl Vaněček. ANO s ODS a KDU-ČSL nyní podle něj zahájí nová vyjednávání.

Petr Kulhánek, lídr koalice STAN, která se spojilav trojblok s Piráty a VOK (nyní mají 15 hlasů), také sdělil, že široká koalice nemá šanci na úspěch. „Půlhodinové jednání ukázalo, že předložený návrh superširoké koalice je neprůchodný. Odmítly ho nejen ODS/KDU-ČSL, ale i STAN, neboť tato koalice, zahrnující i hnutí ANO, je pro nás nepřijatelná. Jsme stále přesvědčeni, že koalice liberálních demokratických stran je nejvhodnějším a logickým řešením pro kraj. Chceme dál jednat s Místními a SNK1 – Starostové našeho kraje,“ uvedl Kulhánek.

Podle Patrika Pizingera, lídra Místních, jsou nyní na tahu velké strany. „Když trvají na své politice, tak to musejí rozetnout ony,“ shrnul Pizinger.

Minimální počet mandátů ke vzniku krajské koalice v kraji je 23. Zatím je nemá ani ANO, ale ani trojblok. Místní mají čtyři mandáty, SNK1 tři a pak zbývá ještě SPD se čtyřmi mandáty.

Na neplatnost krajských voleb navíc padly i dvě žaloby. Jednu z nich podal Petr Ajšman z hnutí Zdraví Sport Prosperita. „Mám svědectví o tom, že některým voličům nebyly do schránek doručeny volební lístky. A někteří proto k volbám nešli, protože si doma v klidu nemohli vybrat svého kandidáta,“ uvedl.

Krajský úřad Karlovarského kraje v souvislosti s tím a s ohledem na zákonem stanovené termíny a navazující přípravu a konání ustavujícího zastupitelstva požádal Krajský soud v Plzni o sdělení, zda byly podány žaloby na neplatnost hlasování, neplatnost voleb nebo neplatnost volby kandidáta do Zastupitelstva Karlovarského kraje. „Na odpověď zatím čekáme,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.