K té jim pomohou strážníci a policisté, kteří se dnes a mnohde i během celého září postaví k přechodům pro chodce a budou dohlížet na bezpečný pohyb školáků.
Na Sokolovsku budou frekventované přechody u základních škol pod dozorem městské a státní policie celý týden.

Karlovarská městská policie apeluje na řidiče, její velitel Marcel Vlasák jim vzkazuje: „Upozorňujeme rodiče, že hlídky strážníků nemohou být na všech přechodech současně a v rámci aktuálních poznatků může docházet i k průběžným změnám v jejich obsazování. Zároveň apelujeme na rodiče, kteří přivážejí své děti do školy, aby s rozvahou volili místo, kde zastaví. Vedle bezpečnosti jejich dítěte je důležité brát ohledy i na ostatní." Právě řidiči z řad rodičů způsobují nejvíce problémů, což se pak projevuje i v množství stížností. Strážník je ráno důležitější na přechodu než při řešení neukázněných řidičů.
Se začátkem září přichází pro strážníky změna ranního režimu jejich služby. Místo standardní ranní instruktáže budou hlídky karlovarské městské policie vyrážet na vytipované přechody, kde budou dohlížet na bezpečnost dětí. „Jako první bude obsazován již krátce po čtvrt na osm přechod v Libušině ulici," doplnil Vlasák.

K relativně nepřehledným přechodům u škol patří také ten u ´základky´ ve Františkových Lázních. „Občas zde řidiči nedodržují předpisy," potvrdil velitel františkolázeňských strážníků Jiří Šollar. „Dokonce předjíždějí i na samotném přechodu," varoval. „Určitě zde první den školního roku posílíme náš dohled."

I mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová potvrdila zvýšenou aktivitu policistů a strážníků na přechodech u základních a středních škol a také u mateřinek. „První školní týden bude probíhat preventivní akce Zebra se za tebe nerozhlédne, kdy policisté budou dohlížet na bezpečnost dětí," řekla. Policisté tak budou školákům asistovat v ranních a odpoledních hodinách přímo u přechodů. Děti také získají informace o tom, jak správně přecházet a například že chodec nemá absolutní přednost před vozidly.

Tak v Nejdku jsou dvě základní školy a vzhledem k rozkopanému náměstí, kde jedna z nich stojí, bude mít i zde státní a městská policie plné ruce práce. „Strážníci za pomoci policistů budou stát u přechodů jak na ulici Karlovarská, tak na náměstí Karla IV. celé září od půl osmé do osmi hodin každé ráno," slíbil velitel nejdecké městské policie Marcel Bystřický. Také on apeluje na řidiče a na rodiče, kteří vezou svá dítka do školy, aby byli ohleduplní a obezřetní. „Vzhledem k rozkopanému náměstí, které přináší problémy s dopravou celkově, budeme tolerovat parkování aut rodičů, kteří vysazují své děti. Strážníci toto budou řešit pouze domluvou, prosíme ale rodiče, aby využívali ulici Bří Čapků a zde děti vysazovali."
I v lázeňském městě potvrdila policejní mluvčí Zuzana Týřová informační akci pro školáky s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne.
Strážníci opakovaně prosí řidiče, aby byli pozorní a trpěliví.