Voda z něj na pokyn vedení hotelu začala odtékat koncem minulého týdne a nyní už je z něj holá kachlíková jáma, jejíž minulost připomíná pouze znak hotelu uprostřed bývalé vodní karlovarské atrakce. S výtahem, který nemá kam vyjet. Novodobá karlovarská historie tak de facto po čtyřiceti letech odtekla do kanálu. Hotel Thermal, jehož je unikátní bazén stále součástí, byl dokončen podle projektu manželů Machoninových v roce 1976.

Ivanu Chadimovi, předsedovi představenstva společnosti Thermal-F, která dosud státní hotel řídí, doporučily vypuštění bazénu odborné posudky statiků. „Je v nepoužitelném stavu, hygienici už by nám jej nedovolili otevřít. A na zásadní opravy nemáme peníze. Ta je odhadnuta na 80 milionů korun," vysvětlil Chadima. Podle něj se ale vlastně nic neděje. „Opadají kachličky, to je to nejmenší. My máme podstatnější starosti, před námi je modernizace hotelu," vysvětlil. Vypuštěný bazén bude podle něj zabezpečený a bude menším rizikem, než kdyby v něm dva tisíce kubíků vody zůstaly. Alespoň se v něm prý nikdo neutopí. Že místo dominanty vznikne v centru města odpudivá a přes čtyři metry hluboká jáma, to odmítl. A budoucnost? Pokud Thermal někdy bude mít k dispozici 80 milionů, pak by se prý bazén mohl obnovit. „My jsme jej nabídli městu za korunu, to ale odmítlo. Já mu to nevyčítám, postavilo bazén jiný," uvedl Chadima a dodal, že i Thermal se musí chovat hospodárně a nedávat 80 milionů na to, co nikdo nepoužívá. Primátor Petr Kulhánek (KOA) o záměrech hotelu s bazénem informován nebyl. Podle něj tak mizí další karlovarský unikát, což je škoda.

Primátor potvrdil, že nabídku Thermalu zakoupit bazén za korunu město minulý rok obdrželo. „Jenomže to by znamenalo velký finanční závazek. A rozhodnutí. Buď bazén zprovoznit, nebo s tímto územím naložit jinak. A na to město nemá prostředky," vysvětlil primátor. Jaké jsou budoucí záměry s bazénem majitele Thermalu, tedy Ministerstva financí, město podle něj nezná. „Na posledním představenstvu společnosti Thermal-F zaznělo, že se prodávat nebude. Prioritou číslo jedna jsou investice do technologie hotelu, bazén je až na druhém místě. O jeho vypuštění vůbec nic nevíme, " doplnil primátor.

Bazén ministerstvo nabídlo k prodeji v loňském roce. Do soutěže se přihlásil jediný zájemce a po protestech veřejnosti byl prodej zrušen. Karlovy Vary by ale stály o to, aby celý komplex, tedy hotel i s bazénem, fungoval i nadále. „Je to atrakce nejen pro Karlovy Vary, ale i pro návštěvníky hotelu," vysvětlil primátor. Město navíc podalo žádost, aby byl celý hotelový komplex Thermal zapsán jako kulturní památka, ale tento proces Národní památkový ústav dosud neukončil. Tedy žádost ani neodmítl, ani nepotvrdil.

Bazén byl naposledy celoročně v provozu před čtyřmi lety. Před třemi se zde mohli návštěvníci koupat jenom v létě, na zimu se uzavíral a v loňském roce už jej Thermal neotevřel vůbec.

Plavecký bazén je postavený na skále nad hotelem. Je 50 metrů dlouhý a 16 metrů široký, otevřený, vyhřívaný a byl napájen z jedné třetiny termální vodou z Vřídla. Teplota vody dosahovala 26 až 28° Celsia. Bazénový komplex byl doplněn fitness centrem, saunou a soláriem.

GLOSA

Co ještě skončí v kanále? Vize i optimismus?

Není to blbá nálada ani nevhodný pesimismus. Je to úhel pohledu. A podle toho se snad v Karlových Varech zastavil čas. Či ještě výstižněji, jako bychom nevěděli, odkud jsme přišli a kam jdeme. Ke Karlovým Varům se přisála bezradnost a město, stejně jako Vřídelní kolonáda, koroduje. Nemáme slov, když bazén u Thermalu, kdysi jedna z největších dominant města, je spláchnuta do kanálu, nevíme si rady s tryskajícím Vřídlem, které hrozí, že znovu ukáže svou agresivní sílu, ovšem jinde, než by vedení města čekalo (jak jinak), neumíme se rozhodnout, co se širokou plání u dolního nádraží, která by měla město v budoucnu rozvinout v moderní metropoli, zkrátka nevíme, i když bychom zřejmě tolik a tolik chtěli. Karlovy Vary přešlapují na místě a politici se ne a ne probrat z letargie. Před nosem jim tak mizí karlovarské rarity, protože co si budeme nalhávat, bazén u Thermalu končí. Takže se pochlubíme největší jámou (možná i smetištěm) v regionu a za čas někdo zjistí, že celý bazénový komplex je v tak hrozném stavu, že je nutné ho zbourat. Pochopitelně kvůli bezpečnosti. A tu parcelu pak stát prodá bez protestů, vždyť bazén už tady nebude. Tahle metoda je spolehlivá a spolehlivě zabírá. Tohle město má fakt smůlu. Zdravě agresivní je zde jenom léčivá voda, politici, stejně jako kolonády, tady snad zkameněli.