Řeč je nemovitostech u vlakového nádraží. Obývají je v drtivé většině romské rodiny. Bezmála 150 nájemníků si teď ale bude muset hledat nové bydlení. Město se totiž po letech tahanic s majitelem domů Pavlem Berkou dohodlo, že nemovitosti odkoupí. Podmínkou je však to, že budou prázdné, respektive bez nájemníků.

"Zastupitelé města to schválili na svém mimořádném jednání 16. srpna. Město si od tohoto kroku kromě jiného slibuje výrazné zlepšení bezpečnostní situace a pořádku v této části Sokolova. Odkoupení podpořila nejdříve celá rada a poté i všichni zastupitelé," potvrdil mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.

Město se vážně zajímalo o možnost odkoupit bytové domy v Nádražní, jejichž podstatná část obyvatel patří mezi problémové, už zhruba dva roky. Jak uvedl radní Erik Klimeš, tato snaha narážela buď na neochotu vlastníka prodat, nebo na příliš vysokou cenu, kterou požadoval. Ke shodě došlo až před nedávnem a cena za domy bude odpovídat znaleckému posudku.

Jedna z preventivních akcí městské policie Sokolov.
Chybějící strážníky lákají novým klipem, příspěvkem i městským bytem

"Znalecký posudek je necelých 16,6 milionu korun. V bytech žije necelých 150 nájemníků. Do kdy byty opustí, budeme s majitelem nemovitosti řešit až konkrétními kroky ve smlouvě," potvrdil místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček.

Velitel městské policie a radní v jedné osobě Petr Kubis podotkl, že rozhodnutí zastupitelů velmi vítá. „Už jsme vyčerpali v podstatě všechny možnosti, jak v této lokalitě docílit pořádku. Většina lidí, kteří tam žijí, nemá žádné vazby na Sokolov a chybí jim základní návyky,“ konstatoval.

Starostka Renata Oulehlová poznamenala, že odkoupení domů, kde dosud žili problémoví nájemníci, je asi jedinou možností, jak dát jednu z důležitých částí Sokolova do pořádku. Uvítala shodu všech zastupitelů budovy odkoupit.

„Po realizaci tohoto obchodu se bude ve městě mnohem lépe žít,“ řekla. "Pro odkup byla také zastupitelka Tereza Zykánová. Jen požádala, aby se vzalo v potaz, že v domech bydlí několik rodin, které se snaží žít spořádaně, a aby s nimi se nějak pracovalo," přiblížil jednání zastupitelů mluvčí radnice.

Jiří Štěrba
Ze sokolovské kanceláře si odskočí na Hawai. Čeká ho tam legendární Ironman

Radní Karel Jakobec konstatoval, že obavy o přesun obyvatel domů do jiných částí města považuje za liché. „Se Sokolovem neměli nic společného, odejdou jinam,“ myslí si.

Zprávu o prodeji zaznamenali i v nedalekých Kraslicích a radost z ní nemají. "Určité obavy jsou, ale myslím si, že kapacita ubytování není v Kraslicích tak velká. Pronájmy bytů jsou zde zaměřené spíše na gastarbeitery, tedy lidi, kteří dojíždějí za prací do sousedního Německa. Je zde internát bývalé školy, který chceme koupit právě proto, aby se zamezilo přílivu problémových lidí. Počítáme i s byty pro sociálně slabé obyvatele, ale rozhodně ne pro ty, kteří bydlet neumí. Kraslice nejsou místem pro problémové lidi. Nechceme je tady," řekl starosta Kraslic Otakar Mika.

Deník oslovil i majitele sokolovských nemovitostí Pavla Berku. Ten je ale na dovolené a k věci je ochoten podat informace až po svém návratu.