Dotkne se to jak řady menších oddílů, tak extraligového hokejového klubu HC Energie Karlovy Vary a druholigových hokejistů i fotbalistů v Sokolově. Sokolovská uhelná to oficiálně potvrdila na svých webových stránkách. Za úsporným opatřením těžařské firmy je jak situace na trhu s elektřinou, tak hlavně soudní spory s polostátní firmou ČEZ.

„Ekonomická situace nás vede k zásadnímu přehodnocení nákladové oblasti, mimo jiné v oblasti mimoekonomických aktivit, a to vše v zájmu udržení zdrojů pro vlastní výrobu, což umožní vyloučit dopad na existenci stovek pracovních míst," uvedl v prohlášení předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperle.

Současný stav podle něj zapříčinily nejenom objektivní faktory evropské energetiky, s nimiž by se Sokolovská uhelná byla schopna vypořádat, ale také „nekalé a diskriminační praktiky uplatňované při plném vědomí následků polostátní společností ČEZ".

Pro kluby, kde byla Sokolovská uhelná generálním partnerem, to ale znamená ránu. „Mládežnický hokej podporuje město, ale A-tým dospělých je z 90 procent podporován Sokolovskou uhelnou. Pro nás to znamená zřejmě odhlášení ze soutěže," konstatoval Rudolf Francisko, prezident HC Baník Sokolov. „Jedinou šancí by bylo, že by pomohlo město, pokud chce druhou ligu udržet," řekl.

„Budeme se s tím nějak muset poprat a hledat jiného partnera," řekl dnes představenstva fotbalového klubu FK Baník Sokolov Pavel Makoň. „My jsme byli s rozhodnutím firmy už seznámeni. Ale v tuto chvíli není jasné, jestli se to dotkne ještě této sezony," dodal.

Sokolovská uhelná musí v poslední době čelit výraznému poklesu ceny elektřiny, která je pro společnost při snižování těžby jedním ze stěžejních zdrojů příjmů. Kromě toho si chce firma vytvořit rezervu i pro případné důsledky soudních sporů se společností ČEZ. Ta se u soudu domáhá téměř 700 milionů korun kvůli údajnému porušení smlouvy o dodávce uhlí pro elektrárnu v Tisové. Podle Sokolovské uhelné je ale smlouva diskriminační a ČEZ platí Sokolovské uhelné za uhlí výrazně méně než jiným dodavatelům. Tím podle Pöpperleho přichází firma o stovky milionů korun ročně.

Na této situaci nezměnila nic ani dvě zahájená a dosud neukončená správní řízení, která jsou právě v souvislosti s údajnými diskriminačními praktikami s ČEZ vedena. Sokolovská uhelná tvrdí, že ČEZ zneužívá svého dominantního postavení na trhu.

„Jsme si samozřejmě vědomi, že vrcholový i výkonnostní sport v České republice zásadně závisí na podpoře třetích osob, zpravidla ekonomicky silných podnikatelských subjektů. A proto až dosud Sokolovská uhelná v rámci svých ekonomických možností zajišťovala finanční podporu a také podmínky pro účast řady klubů v nejvyšších soutěžích nebo pro výchovu a přípravu mládežnických mužstev," konstatoval Pöpperl.

Firma je ale nyní nucena podporu pozastavit. „A to přinejmenším do doby, než odpadnou nebo budou zásadně změněny důvody, pro které Sokolovská uhelná byla nucena přijmout opatření pro tvorbu zdrojů v rozsahu nutném k eliminaci souvisejících podnikatelských rizik, včetně sta milionových ročních ztrát na tržbách z prodeje uhlí do ČEZ," dodal Pöpperle.

HC Energie doufá
Bez dotací Sokolovské uhelné by se dostal do svízelné situace i extraligový hokejový klub HC Energie. Vedení klubu už obdrželo v tomto týdnu dopis od předsedy představenstva společnosti, ve kterém mu oznamuje, že se Sokolovská Uhelná rozhodla pozastavit finanční podporu HC Energii z důvodu dlohoutrvajícího obchodního sporu se společností ČEZ, a.s.. „I přes úspěšnou spolupráci v předchozích letech vám musím s politováním sdělit, že SUPN byla nucena přijmout opatření, a to přinejmenším do doby, než bude dosaženo odstranění následků obchodní strategie uplatňované společností ČEZ, a.s., k újmě SUPN, které má za následek mimo jiné pozastavení účasti SUPN na finanční podpoře vámi řízeného klubu. Dojde-li ke změně okolností, za nichž bylo opatření, s nimiž si Vás dovolujeme tímto dopisem obeznámit, přijímáno, budeme iniciovat zahájení jednání o podmínkách možné další finanční podpory pro Vámi řízený sportovní klub." Tolik částečná citace z předmětného dopisu, ve kterém nám je objasněna a zdůvodněna situace, na základě které vedení SUPN přistoupilo k výše uvedenému kroku.

Pro vedení HC Energie Karlovy Vary, s.r.o., je toto rozhodnutí velice nepříjemnou komplikací v přípravě na extraligový ročník 2015/2016. I vedení klubu zcela chápe důvody, které vedení SUPN k tomuto rozhodnutí vedlo, pevně doufá, že se situace s podporou všech zainteresovaných a znalých dané problematiky v našem regionu vyřeší, a že společnost SUPN bude schopna i nadále podporovat hokejový klub stejně jako v minulosti.

„Náš hokejový klub má v tuto chvíli uzavřeny smlouvy se všemi hráči, realizačním týmem a řádně podanou a schválenou přihlášku do Tip sport extraligy ledního hokeje (TELH). Přípravy na sezonu budou proto pokračovat tak jako doposud a cílem zůstává vybojovat pro Karlovy Vary postup do playoff. V plném proudu jsou také jednání s obchodními a reklamními partnery našeho klubu, které úspěšně pokračují tak, aby byl postupně zajišťován rozpočet klubu na extraligovou sezónu 2015/2016," uvedl generální manažer klubu Miroslav Vaněk.

A dodal, že SUPN je dlouhodobým generálním partnerem HC ENERGIE.
„Bez jeho účasti na podpoře tohoto klubu by nebyla v žádném případě možná dlouholetá účast našeho A-týmu v Extralize mužů ČR. Pevně doufáme a věříme, že nakonec dojde k dohodě, a že společnost SUPN bude moci zůstat i nadále našim silným a naprosto nepostradatelným partnerem," doufá vedení klubu.

A co Karlovy Vary?
Rozhodnutím Sokolovské uhelné jsou zaskočeny také Karlovy Vary, které na hokejovou mládež dávají přes dvacet milionů korun ročně. „Město podporuje hokej vytrvale a dlouhodobě. I přesto, že v minulých letech příjmy města vytrvale klesaly a nadto jsme vyrovnávali schodky rozpočtu z minulých let, kdy město například masivně investovalo do nové sportovní haly. Dokázali jsme udržet podporu sportu, ale i třeba kultury na víceméně stejné výši. I za cenu výrazných úsporných opatření. Město ale nemůže nahradit generálního sponzora profesionálního, extraligového hokeje," říká primátor Petr Kulhánek.