Může za to trend letošní zimy, která se po mnoha letech vrátila k normálu. Zejména v lesích se dlouho drží sníh a do konce dubna ještě bude. Teploty přes den už jsou sice příjemné, ale v noci a nad ránem jsou stále v minusových hodnotách. Sníh roztává pomalu a voda se stačí vsáknout.

Povrchové vody do jednoho metru hloubky jsou v Poohří nasycené na 77 až 85 procent. Nad 600 metrů nad mořem je to dokonce 80 až 99 procent. Spodní vody, které se nacházejí ve čtyřech metrech a hlouběji mají nasycenost až 88 procent v Poohří a ve vyšších polohách až 95 procent,“ říká meteorolog ze Šindelové Rudolf Kovařík. Zároveň má podle něho příroda z fenologického (z časového průběhu – pozn. red.) hlediska 14 dní zpoždění, což prý ale není nic hrozného. Během teplejších květnových dní vše dožene. Sice prý nemůžeme čekat hned léto, ale i noci už budou teplejší. Díky pomalému tání sněhu nehrozí v kraji ani povodně.

Podle vodohospodářů by přišly, pokud by několik dní intenzivně pršelo, což zatím nehrozí. Hladiny vodních toků budou stoupat pomalu. Může dojít pouze k lokálním povodním jako tomu bylo nedávno na říčce Teplá, která se nad březovskou přehradou vylila z koryta. A vodu budou vodohospodáři zachytávat. „Na jaře musí být stavy na maximální úrovni, aby přehrady splnily svou zásobní funkci,“ potvrdil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Zatím stále bude aprílové počasí. „Do čtvrtka půjdou teploty nahoru, poté nastane zlom. Ve čtvrtek bude v 1000 metrech padat sníh. Pátek už očekáváme zase polojasno a víkend bude oproti týdnu více slunečný. Ranní teploty sice budou stále mínusové, ale odpolední v neděli vyšplhají až na 15 stupňů Celsia,“ dodal Kovařík.