Téměř zapomenutou studánku tak upraví například Dasnice, malá obec na hranici sokolovského a chebského okresu. Získaly na ni grant z programu Zelené oázy Nadace Partnerství. Grantová komise vybrala z téměř 150 projektů z celé České republiky osmnáct a Dasnice byly mezi nimi.

„Jsme samozřejmě moc překvapeni, nepočítali jsme s tím, že budeme úspěšní, jsme jenom malá vesnička,“ neskrývala radost starostka obce Gabriela Turnerová. „Zaujala nás ta výzva. Máme v obci malou, téměř zapomenutou studánku, kde v minulosti probíhaly jen udržovací práce. Tak jsme si řekli, že se chopíme příležitosti a podáme žádost o nadační příspěvek,“ přiblížila počátek cesty za dotací.

Cílem je revitalizace studánky a jejího přilehlého okolí, kde by mělo vzniknout odpočinkové místo. Studánka je jen několik metrů od páteřní Cyklostezky Ohře, obec má v úmyslu vytvořit tam díky grantu příjemné zákoutí a dostat také studánku do povědomí lidí. Proto by se v okolí měly objevit i směrovky, ukazatele a informační tabule, aby se návštěvníci o místě něco dozvěděli. „Samozřejmě se předpokládalo i aktivní zapojení místních občanů do obnovy studánky. Máme tady i turistický kroužek, chceme zapojit i jeho členy. Podobné akce mohou lidi v obci více stmelit,“ je přesvědčená starostka Turnerová.
Obec žádala o příspěvek ve výši 41 910 korun, celkové náklady na revitalizaci by měly být 55 800 korun, počítá se tedy s pětadvacetiprocentní spoluúčastí. „Předpokládané zahájení realizace projektu bylo zhruba v březnu nebo dubnu, zakončení v listopadu. Počítáme tedy, že v průběhu dubna až června bychom mohli projekt uskutečnit,“ doplnila starostka.

Podobných podpořených projektů je letos po České republice celkem osmnáct a spojuje je touha po lepších veřejných prostranstvích, která nabízejí i zeleň nebo vodní prvky. „Uplynulé dva ročníky nám dokázaly, že lidem není lhostejné, jak vypadá místo, kde žijí. Do celkem čtyřicítky podpořených projektů se zapojilo po celé republice přes čtyři tisíce lidí. Sázeli stromy, čistili vodní toky nebo třeba pomáhali se stavbou nových prvků. Věříme, že i třetí ročník bude ve finále podobně úspěšný,“ vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Karlovy Vary jsou proslulé léčivými prameny, kterých při cestě městem „potkáte“ značný počet. Voda z nich teče léčivá, ale na uhašení žízně to úplně není. Studánky s obyčejnou pitnou vodou jsou především v lázeňských lesích, napočítáme jich tady zhruba kolem osmi. A stará se o ně městská organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary. „Každý rok nějakou z nich opravíme nebo vylepšíme. Záleží na tom, v jakém jsou stavu. V poslední době jsme prováděli například větší opravu Lesního vřídla. A letos přijde na řadu Jelení pramen nedaleko Grandhotelu Pupp. Potřebuje celkovou rekonstrukci, ve špatném stavu je například odtok. Na nějakých pár tisíc korun z našeho rozpočtu to vyjde,“ uvedl ředitel Lázeňských lesů Evžen Krejčí.
Do života by se měla vrátit také Barochova studánka v Pramenech na Chebsku. Právě ta totiž vyhrála loňský projekt Živé studánky, ve kterém veřejnost hlasovala o to, která ze studánek potřebuje nejvíce renovaci. Podle veřejnosti si Barochova studánka zaslouží moderní úpravu, na místě by se hodila stříška a lidé by ocenili i lavičku.