Devatenáctiletý student Filip Chalupa ze Šabiny na Sokolovsku měl jedinečnou možnost potřást si osobně rukou s princem Edwardem a získat prestižní ocenění. Dosáhl totiž na zlatou úroveň programu nadace Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Ta se uděluje účastníkům, kteří plní své cíle hned v pěti odvětvích. Vedle dovednosti, sportovní aktivity, dobrovolnictví a dobrodružné expedice se zúčastní ještě takzvané akce s pobytem.

Slavnostní ceremoniál byl jedním z hlavních důvodů, proč nejmladší syn královny Alžběty II. do České republiky zavítal. Princ Edward ve středu v Černínském paláci v Praze předal certifikáty 35 českým studentům. Zároveň jim sdělil, že je hrdý na to, čeho dosáhli. Apeloval přitom také na rodiče a učitele, aby mladé lidi v podobných aktivitách podporovali.

„Strávil s námi také hodinu, kdy se nám maximálně věnoval. Ptal se nás na všechny činnosti, v kterých jsme aktivní či které jsme podstoupili," přiblížil atmosféru student Open Gate School Filip Chalupa. Oceněný student hraje aktivně stolní tenis a je členem školní studentské rady. Svou dovednost předvádí v oboru IT, ve kterém se chce nadále zdokonalovat.

A když se ho někdo zeptá na jeho dobrovolnictví, odpoví, že pomáhal lidem v chudých oblastech Indie. „Byli jsme například ve vesnici, do které vedla jediná cesta po holé skále a byla dlouhá zhruba 300 metrů. Ne každý se do ní tedy dostal. A tak jsem pomohl při při stavbě schodů," konstatuje Chalupa. Dále zmínil horko a sucho, kdy lidé neměli co pít. Tak pomohl tamním lidem se stavbou nádrže na vodu.

„Podmínky pro žití tam jsou z našeho pohledu šílené," tvrdí student. Zavítal i do většího města, kde mají indičtí studenti možnost složit mezinárodní maturitu, která má prý stejnou váhu jako u nás. „Zájem o školu je obrovský, dostanou se tam jen ti nejlepší a také si toho váží. Vědí totiž, že jinak skončí na ulici," nastínil Chalupa.

Podmínkou zlaté medaile je i takzvaná hlavní expedice. Tu by měli studenti strávit také v zahraničí. Filip si vybral Slovensko. Zde pobyl týden a každý den expedice nachodila několik desítek kilometrů, odkázána sama na sebe. Podmínkou byl totiž co nejmenší kontakt s civilizací. 

Díky programu, který funguje v tuzemsku od roku 1994, prý získal i mnoho přátel. Podle nadace může certifikát pomoci při přijímacím řízení na vysoké školy v Česku i ve Velké Británii. „Mám podané přihlášky a zhruba za půl roku bych chtěl na vysokou školu se zaměřením na informační technologie," dodal závěrem své nejbližší plány Filip Chalupa.