Dennodenně tudy projde mnoho lidí a projede nespočet vozidel a málokdo tuší, co se ukrývá v nenápadné budově, která stojí hned vedle frekventované Západní ulice v karlovarských Tuhnicích. Výměník s reklamní cedulí lákající zákazníky do vietnamské tržnice Meteor není zabezpečený, zámek u plechových dveří je vylomený, a tak do výměníku může vlézt kdokoliv. A ten i v přítmí uvidí, že výměník je plný mazlavé a zapáchající tekutiny. Má jít o mazut.

„Vím o tom a ví o tom i majitel. Chce to ale ekologickou likvidaci a ta stojí hrozně peněz,“ říká prodavačka z květinářství, které se nachází v sousedním výměníku, jenž na rozdíl od toho prvního vypadá velmi slušně. Květinářka dodává, že mazlavá tekutina z výměníku už začala prosakovat do země kolem budovy.

Majitelem výměníku je Josef Pokorný z Louček, na něhož redakce ale kontakt nesehnala. O nemalém problému v Tuhnicích vědí už i úředníci z karlovarského magistrátu. Ekologický průšvih ve výměníku zaměstnává v současnosti hned tři odbory radnice.

„Sklad nebezpečného odpadu ve výměníku řešíme už od května na základě podnětu České inspekce životního prostředí a problému se věnují tři odbory magistrátu,“ informovala mluvčí radnice Helena Kyselá.

V Tuhnicích tiká ekologická bomba. Výměník u Západní ulice je plný mazutu | Video: Kopecká Jana

Odbor životního prostředí podle ní už vyzval majitele objektu k vyklizení a likvidaci nelegální skládky nebezpečného odpadu a sanaci. „Výzvu převzal 15. května, termín pro splnění má měsíc, končí tedy 15. června. Souběžně provedl místní šetření také stavební úřad, zejména kvůli riziku kontaminace spodních vod. Také stavební úřad vlastníku objektu nařídil provést vyklizení a sanaci objektu,“ pokračovala mluvčí magistrátu, která doplnila, že zatím úředníci na místě neodebírali vzorky z půdy.

Vedle stavebního úřadu a odboru životního prostředí řeší nelegální neekologickou skládku také odbor majetku, protože výměník se nachází na pozemku, který vlastní město Karlovy Vary.

„Majitel objektu na výzvy zareagoval a slíbil nápravu. Zda tak učiní v termínu, budou prověřovat pracovníci jednotlivých odborů v rámci místních šetření,“ doplnila Kyselá.

Podle informací Deníku byl delší dobu výměník zamčený. Pak ale někdo zámek vylomil, a veřejnost se tak dozvěděla, co objekt vlastně ukrývá.