Může to být vítěz voleb, hnutí ANO, které v krajských volbách zvítězilo se ziskem 13 mandátů, nebo v neděli založený trojblok, jejž tvoří koalice STAN společně s KOA, VPM Cheb a TOP 09 s osmi mandáty, Volba pro Karlovarský kraj se třemi mandáty a Piráti se šesti mandáty. Toto uskupení tak nyní disponuje 17 krajskými zastupiteli a ke spolupráci přizvalo hnutí Místní se čtyřmi mandáty a SNK1 – Starostové našeho kraje se třemi mandáty. Tato koalice by tak získala čtyřiadvacet křesel, což je většina v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu.

O to usiluje i hnutí ANO, které ke svým 13 mandátům chce připojit ODS se čtyřmi mandáty a také Místní a SNK1. Tato koalice by tak měla také čtyřiadvacet hlasů. Exhejtmanka a krajská předsedkyně ANO Jana Mračková Vildumetzová potvrdila, že s hnutím Místní i SNK1 už AN0 jednalo. „Dohodli jsme se, že se tento týden znovu sejdeme u jednoho stolu a případnou spolupráci znovu probereme,“ konstatovala.

Podle lídra Místních Patrika Pizingera je zatím všechno otevřené. „My jsme se zatím nerozhodli. Dnes se sejdeme s našimi krajskými zastupiteli, které seznámím s nabídkou ANO i trojbloku. A o tom budeme debatovat,“ uvedl Pizinger. Ale také nevyloučil, že Místní se mohou nakonec rozhodnout i pro vstup do opozice.

Lídr Volby pro kraj Josef März uvedl, že i toto uskupení včera jednalo samostatně. „V tuto chvíli postupujeme společně jako trojblok. Byla nám nabídnuta pozice, o niž stojíme, a to je zdravotnictví. Ale jsme ochotni vyslechnout kohokoliv, kdo tuto naši prioritu akceptuje,“ dodal Josef März.

Lídr ODS Karel Jakobec potvrdil, že už s ANO jednali v neděli. „ANO je vítěz voleb, považovali jsme to za slušnost. Nic není podepsáno, nyní hledáme průsečík s naším volebním programem. Vše je na začátku,“ zdůraznil.