Na zeď si vězni dělali také čárky za dny, které ve vězení strávili, další nápisy a ornamenty budou ještě odborníci zkoumat. Uvedl to ředitel sokolovského muzea Michael Rund, který je jedním z objevitelů nápisů.

„Jsou to víceméně nápisy, které taky ti vězňové dělali, nejspíš možná z dlouhé chvíle, nejspíš i proto, aby nějakým způsobem napsali, že tady byli. Je zajímavé, že v Sokolově je skutečně doloženo, že tady byly selské bouře a že tady na zámku a na radnici byli účastníci těchto bouří vězněni. Oproti jiným místům by se dalo říct, že v příměru k dnešní době byli zdejší vězni odsouzení k veřejně prospěšným pracím," řekl Rund.PODPIS VĚZNĚ. Nápis pocházející patrně ze 17. století, který zůstal zachován.Zdroj: (čtk)

Pracovat pak museli na stavbě věže kostela svatého Jakuba v Sokolově. Oproti tomu v Nejdku nebo Žluticích byli uvěznění účastníci selských bouří obvykle popraveni.
Nápisy vyryté v omítce našli badatelé při přípravě rekonstrukce sklepů, které sokolovské muzeum připravuje. Objevené nápisy se pravděpodobně stanou součástí expozice, stejně jako část základů kruhové ohradní zdi sokolovského hradu ze 13. století, historického portálu nebo místnost ze 17. století, která pravděpodobně sloužila jako koupelna.
„V expozici chceme ale prezentovat také další archeologické nálezy a především známý sokolovský poklad – zlaté šperky mnohamilionové hodnoty z 19. a počátku 20. století. Největší místnost by pak měla sloužit i pro přednášky nebo práci s dětmi," doplnil Rund.

Na celkovou rekonstrukci sklepů se nyní připravuje projektová dokumentace. Projekt si bude muset poradit i s opravou necitlivých zásahů z 90. let minulého století, kdy ve sklepě měla vzniknout vinárna. Celkové náklady by se měly pohybovat kolem tří milionů korun.