Hypotéky na nákup nemovitosti si ale Karlovaráci neberou v takové výši jako v Liberci nebo v Ústí nad Labem. Vyplývá to z údajů Hypoteční banky.

Při uzavírání hypoték musí žadatelé dokládat své příjmy. „Karlovy Vary mají obecně nejnižší příjmy a banka příjmy žadatelů zkoumá. Právě příjem žadatelů může být jedním z důvodů, proč jsou na Karlovarsku poskytovány hypotéky v nižší míře i výši,“ objasnil karlovarský hypoteční specialista Hypoteční banky Tomáš Rumpík.

K uzavření hypotéky musí mít žadatel i vlastní prostředky. „Praktika všech bank je půjčovat jen do 80 procent z odhadu ceny dané nemovitosti. Banky tak činí z doporučení České národní banky,“ uvedla Ilona Kukučková z České spořitelny.

Mimo to musí mít nemovitost, na kterou si bere zájemce hypotéku, dostatečnou cenu, jinak musí ručit i nemovitostí jinou. „Hypotéku žadatelé nemusí vždy získat, je tomu tak například při nedostatečné bonitě, nebo záznamu v úvěrových rejstřících,“ dodala Kukučková. Hypotéku dle ní můžou žadatelé získat už za dva týdny.

Hypotéky v minulém roce uzavřeli žadatelé dle dat zveřejněných Hypoteční bankou hlavně k nákupu rodinného domu. Na výstavbu nového domova si Karlovaráci půjčili častěji než lidé z Liberce nebo Ústí. Čtvrtina lidí z Karlových Varů, kteří uzavírali hypotéky, si ji brala na stavbu nového domu, v Ústí jde o 23 procent lidí a v Liberci si na stavbu nového domu půjčuje pětina lidí. Na rekonstrukce karlovarských