Na ně se chystají města, instituce, občanská sdružení, historici, knihovníci i fotografové. A ty půjdou do milionů korun. Například samotné Karlovy Vary, které Karel IV. založil, vyčlenily na toto výročí 6,5 milionu korun.

O dotace vypsané v rámci těchto oslav zažádalo Krajský úřad Karlovarského kraje devětadvacet žadatelů, jejichž akce k tomuto výročí kraj spočítal na více než šest milionů korun. Jenomže rozdělit mohl pouze půldruhého milionu.

Další milion a půl z kapitoly programu pro mládež a děti a kulturu kraj rozdělí mezi školy. Podle krajského náměstka pro lázeňství, cestovní ruch a kulturu Petra Zahradníčka (TOP09) Karlovarský kraj na oslavy vyčlenil celkem 3,2 milionu korun. „Jejich součástí je i vyhlášení tohoto samostatného dotačního programu ve výši 1,5 milionu korun. Zúčastnit se ho mohly obce a města, která v současné době nemohou čerpat příspěvky z oblasti kultury," vysvětlil náměstek.

Kraj se podle něj snažil dotace přidělit spravedlivě a poskytnuté žádosti komise pečlivě zkoumala. Přesto ne všichni žadatelé budou spokojeni. Například společnost Müller Production žádala na oslavy Karla IV. o dotaci ve výši pět set tisíc korun na Karlovarský festival, ale ta jí přidělena nebyla. „Příspěvek na tuto akci obdrží Müller Production už tradičně z jiné kapitoly," vysvětlil náměstek Petr Zahradníček. Stejná metodika platila i pro další žadatele. Například karlovarské Infocentrum zažádalo z této kapitoly o tři dotace, ovšem uspělo pouze u jedné. Na akci Světlo ve Varech, aneb Lighting Vary, obdrželo 182 tisíc korun, což byla nejvyšší částka, která byla z této dotační kapitoly krajem přidělena. Úspěšné bylo i Karlovarské městské divadlo, které na činoherní představení Karel IV. anebo Strasti otce vlasti aneb Zač je toho Loket obdrželo dotaci ve výši sto tisíc korun. Galerie umění připravuje výstavu a den otevřených dveří k připomenutí osobnosti Karla IV. z různých pohledů pod názvem Karel IV. a jeho doba nejen ve filmu a žádalo o dotaci ve výši 290 tisíc korun. Kraj jí schválil 75 tisíc. Dotaci ve výši padesáti tisíc obdrží také výstava Karel IV. Malé poučení o velké nepoučitelnosti, kterou připravuje občanské sdružení Bludiště, nebo Karlovy Vary na výstavu kostýmů z kultovního filmu Noc na Karlštejně. Kraj městu přispěje částkou 100 tisíc. Dotaci ale obdrží také Západočeské divadlo v Chebu, chebská knihovna, Loket, Ateliér G4 nebo Žlutice. Open air koncert Noc na Karlštejně v podání KSO a ZUŠ Šmeralova získaly 110 tisíc korun.