Ze čtyř účastníků, kteří se přihlásili do výběrového řízení, byl se svou koncepcí o fungování záchranky nejúspěšnější. „Jiřího Smetanu na tento vedoucí post doporučila výběrová komise a krajská rada jej jmenovala,“ uvedl Jan Bureš (ODS), krajský radní pro zdravotnictví.

Jiří Smetana pracuje na záchrance od letošního června. „Až do té doby byl sedmnáct let šéfem záchranky v Mělníce. Má atestaci z urgentní medicíny, splňuje tedy odbornost i praxi,“ doplnil radní Bureš. Jeho podivení nad tím, že Jan Smetana se rozhodl přistěhovat do Karlovarského kraje, prý rozptýlil on sám. Děti už prý mají velké a protože se manželům Smetanovým vždy líbilo podhůří hor, rozhodli se bydlet v Drmoulu. Záchrannou službu přebírá Jiří Smetana od Romana Sýkory, který se rozhodl změnit profesní dráhu a dal výpověď. Svému nástupci ale zařízení předává v dobré kondici.

Rozpočet záchranky se 240 zaměstnanci činí 240 milionů korun, se stejným obnosem například hospodaří Mariánské Lázně, a může se jako první v Česku chlubit certifikací kvality Spojené akreditační komise (SAK). Ta se týká hlavně kvality poskytované péče, která je standardní, na určité úrovni kvality a je hlavně bezpečná pro pacienta.

„Je to vlastně zevní audit, který říká, že u nás je poskytovaná péče podle určitých standardů a že každému pacientovi se dostane stejné a stejně kvalitní péče,“ vysvětlil tehdy certifikaci odcházející ředitel Roman Sýkora. Krajská záchranka zajišťuje přednemocniční neodkladnou péči 13 výjezdovými základnami rozmístěnými po celém regionu. Činnosti výjezdových skupin rychlé zdravotnické pomoci a Randez-Vous koordinují vyškolené operátorky a operátoři na Zdravotnickém operačním středisku v Karlových Varech. Podle krajského radního Jana Bureše je toto krajské zařízení navíc průkopníkem nových moderních metod. Součástí koncepce nového ředitele je tak přechod na léčbu pacientů prostřednictvím telemostu.

„S odcházejícím ředitelem Romanem Sýkorou jsme byli maximálně spokojeni, proto mu krajská rada odsouhlasila pololetní odměnu v navržené výši, tedy devadesát tisíc korun,“ doplnil Jan Bureš.