Přestože Záchranná zdravotnická služba Karlovarského kraje (ZZS) nyní čelí kritice vedení kraje za nevyvážené rozdělování odměn a vlastně za rozhazování peněz na platy některých zaměstnanců, ředitel Roman Sýkora je přesvědčen, že záchranka hospodaří dobře.

„Rok trvalo dát dohromady tým lidí a odborníků, záchranku pod novým vedením stabilizovat a výsledky se už dostavují," uvedl. A statistika mu dává za pravdu. Za loňský rok vykázala firma kladný výsledek hospodaření ve výši 6,3 milionů korun. Od kraje záchranka obdržela dotaci ve výši 136 milionů včetně desetimilionové dotace. Od zdravotních pojišťoven získala záchranka přes osmdesát milionů.

„Pro letošní rok je krajská dotace snížena na 123 milionů, ale doufám, že se s tím popereme. I když kromě zajišťování přednemocniční péče , což je pro nás priorita, musíme zvládnout i další činnost. A to je záchytka, kam jsme vloni odvezli 800 opilců a vymahatelnost těchto pohledávek je téměř nulová. Suplujeme i činnost praktických lékařů a vyjíždíme k ohledání zemřelých. To bychom chtěli příští rok změnit a zavést funkci koronera," uvedl ředitel.

Záchranka loni navíc přesídlila do nových prostor a začátkem května začne fungovat nový centrální dispečink, který sloučí operační střediska v kraji. Zvýšil se počet výjezdů záchranných týmů, a to z 22 tisíc na 33 tisíc.

Přesto záchranka dál bojuje s problémy. Jenom lékařů jí chybí šestnáct, což je ale podle ředitele Sýkory problém všech záchranných služeb. Potíže dělá i zastaralý vozový park. „Pracujeme stále na modernizaci služeb a je to diametrální změna práce, než zde byla dříve," dodal .