Vítězkou letošního ročníku v rámci České republiky se pak stala alej na Staré Husí cestě v Dřevčicích v Libereckém kraji, kterou podpořilo 408 hlasujících.

Na druhém místě v krajském kole skončila Klenová alej v Aši se ziskem 73 hlasů a třetí místo patří aleji vedoucí k poutnímu místu Maria Loreto ve Starém Hrozňatově se 32 hlasy.

V letošním ročníku tradiční ankety soutěžilo celkem 62 alejí ze všech koutů republiky, kterým své hlasy odevzdaly téměř 4 000 lidí. Podle pořadatelů ankety z organizace Arnika je zajímavostí, že v anketě dosud soutěžily vzrostlé aleje s nesčetnou řádkou letokruhů. Letošní ročník se však stal přelomovým, neboť na prvních dvou místech se umístila stromořadí mladých stromků, které byly vysázeny teprve nedávno.
Jak popsala Zapomenutou cestu, vítěznou alej Karlovarského kraje, Marie Ulrichová, která ji nominovala?

„Projíždím se na motorce a často se dostanu do takových míst, že musím sesednout, pokud chci pokračovat, neboť větve jsou tak nízké. Jednou jsem se náhodně zatoulala na místa, kde se zastavil čas.

Cesty byly čarokrásně zarostlé. Takové zapomenuté pidi cestičky, lemující něčí políčka směrem na Teplou. Mezi Boněnovem, Bezvěrovem, Mrázovem. Objevila jsem jich tam hned několik a všechny krásné. Aleje miluju. Fotím stromy s úctou a nezapomínám jim poděkovat, že tu s námi jsou.

Fotografií stromů a alejí mám hodně. Bylo těžké vybrat pouze tři obrázky. Škoda že západ je často opomíjen. Možná se to změní?“

Po roce se opět ukázalo, že lidé vnímají aleje jako významnou a nedílnou součást svého prostředí, ve kterém žijí. Vyslali tak opět signál směrem k místním samosprávám, aby zachovaly aleje jako součást krajiny a jejich domova.

Stejně jako v předchozích ročnících se soutěžilo ve třech kategoriích.

Kromě nejoblíbenějších alejí celé České republiky a vítězných stromořadí v jednotlivých krajích vybere odborná porota nejkrásnější fotografii. Vítěze fotografické soutěže Arnika vyhlásí začátkem příštího roku 2018.

Anketa upozorňuje na význam alejí a stromořadí v tradiční krajině České republiky. Účastí v anketě lidé vyjadřují úctu ke stromům, vnímavost a vztah ke svému okolí, ke svému městu, obci a kraji.

Současně je anketa vzkazem pro správce komunikací, představitele obcí a další subjekty, že lidem není zacházení se stromy lhostejné. Nominovat je možné jakékoliv stromořadí od klasické zámecké nebo parkové aleje až po stromořadí lemující silnice a cesty, jednostranné i oboustranné.

Cílem ankety není mapovat pouze historické aleje staletých stromů nebo krásná zámecká stromořadí anketa poskytuje prostor pro osobité příběhy a vlastní kritéria výjimečnosti a kouzla nominovaných alejí. Přihlásit alej do ankety je snadné a stačí k tomu pořídit alespoň jednu fotografii aleje a případně připojit příběh, jenž se s alejí či nominací pojí.

Kompletní přehled výsledků letošního ročníku najdete na www.alejroku.cz/o-ankete.