Historické hrobky vzali v Kraslicích útokem zatím neznámí vandalové. Na městském hřbitově jich odkryli nejméně šest. Rodinné hrobky přitom pochází z přelomu 18. a 19. století a staly se místem posledního odpočinku celých generací rodin.

Je patrné, že odkrytí hrobek má na svědomí více lidí. Některé náhrobní kameny totiž váží až tunu. Když vandalové hrobky odkryli, museli se spustit až do pětimetrové hloubky, kde jsou uložené ozdobné rakve. Ty, ve snaze se do nich vloupat, poničili. Tváří v tvář se ocitli i se zesnulými, kterých je v jedné z hrobek i pět. V tehdejší době totiž pozůstalí nechali vyrobit rakve se sklíčky na obličej.

Na odkrytí hrobek přišly kraslické technické služby, které hřbitov spravují a nyní postupně upravují. „Všiml jsem si, jak jsou posunuté náhrobní kameny. Přivolali jsme proto raději policii, aby vše prošetřila," řekl ředitel Technických služeb v Kraslicích Robert Vopička. V jedné z hrobek je například pochována tehdy významná rodina Lehrer. Mezi nimi je i Adolf Lehrer, který v Kraslicích založil tovární výrobu strojiv a součástek k nátrubkovým nástrojům. Patřil mezi nejbohatší lidi v Kraslicích. Zemřel tu v roce 1911.

Na policisty čekal nelehký úkol. Aby vše důkladně prověřili a zjistili, jakou škodu pachatelé natropili, museli se spustit do historických hrobek. S posunutím těžkých náhrobních kamenů však museli pomoci až hasiči. Ti obdobný zákrok nepamatují. „Byl to pro hasiče naprosto nezvyklý zásah. Aby historické náhrobní kameny neponičili, použili speciální hydraulické nástroje, které se používají například při vyproštění při dopravní nehodě," vylíčil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Podle mluvčí sokolovské policie Kateřiny Böhmové poničili pachatelé okrasné rakve. Lidské ostatky zůstaly nedotčené. „Už jen otevřením hrobů se pachatelé dopustili trestného činu hanobení lidských ostatků s trestní sazbou až dva roky. Po pachatelích intenzivně pátráme," sdělila mluvčí.

Technické služby nyní pátrají po pozůstalých. „Je to mravenčí práce, neboť hroby přeci jen vznikly na přelomu 18. a 19. století. To se týká i jiných hrobů, které zrovna nikdo neponičil. Nicméně občas se nějaký pozůstalý přeci jen najde. Aktuálně se nám podařilo najít jednu bývalou rodačku, která žije v Německu a je vnučkou zesnulých," doplnil Vopička.

Letos to není poprvé, co se terčem vandalů stal kraslický hřbitov. Letos v květnu zloději kovů vypáčili dvířka u urnových panelů a sebrali množství uren. Z těch vyndali plastové nádoby s popelem, které pohodili do trávy. Zmizely tak pláště z mědi nebo mosazi, které se pachatelé nejspíš pokusili zpeněžit ve sběrnách. Místní mluví o lidském hyenismu. Technické služby slibují, že ještě více zpřísní dohled nad hřbitovem. Řešením je podle ředitele Vopičky umístění hned několika fotopastí.