„Sbírku jsme zahájili loni v srpnu. Na všechny tři zvony včetně zajištění pověšení jsou zapotřebí zhruba dva miliony korun. Koncem tohoto roku jsme nastřádali dostatek prostředků, konkrétně 830 tisíc korun, na pořízení dvou menších. Nečekali jsme tak na další finance a zvony nechali vyrobit hned,“ řekl duchovní Romuald Štěpán Rob.

Sbírka se tak rozdělila na dvě etapy. Nyní lidé přispívají už jen na zvon Kristus, na který je zapotřebí naspořit 750 tisíc korun. „Bylo by moc pěkné, kdyby se nám povedlo Krista pořídit do devíti měsíců. Když se u nás právě teď potkali Josef a Maria,“ sdělil duchovní.

Zvony Josef a Maria jsou již v kostele v Rybářích.Zdroj: Farnost Rybáře

Na zvony přispěly desítky lidí, město Karlovy Vary i několik soukromníků. Například výtěžek z koncertu Ondřeje Brzobohatého připadl na konto zvonů celý. Zvony jsou vystavené v kostele, kdokoli se na ně může přijít podívat. Původní čtyři zvony byly za první světové války zrekvírovány pro válečné účely. Lidé zaplatili vytvoření nových, ty ale opět zmizely při druhé světové válce. V kostele zůstal jen nejmenší zvon Barbora, který byl používán jako umíráček.

„Věříme, že tohle je už poslední akce k navrácení zvonů do našeho kostela,“ dodal duchovní.