Páteční teploty se budou na mnoha místech Česka šplhat přes 31 stupňů. "Na západě a severozápadě Čech ale bude o něco chladněji. Tento příliv teplého vzduchu přeruší studená fronta, která přinese bouřky, z nichž některé mohou být velmi silné," upozorňují meteorologové.

Bouřky se nejdříve objeví na západě Čech, kde budou doprovázeny přívalovými dešti s úhrny kolem 30 milimetrů, menšími kroupami a nárazy větru dosahujícími rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Během odpoledne a večera se bouřky rozšíří na zbytek Čech, Moravu a Slezsko. V těchto oblastech se očekávají ještě intenzivnější bouřky s nárazy větru až 90 kilometrů v hodině, kroupami o průměru přes dva centimetry a přívalovými dešti s úhrny až 50 milimetrů, při opakovaných bouřkách nebo kombinaci bouřek s deštěm může napršet i 70 milimetrů.

Intenzivní srážky mohou způsobit lokální záplavy, rychlý odtok vody z krajiny a prudké rozvodnění menších vodních toků. ČHMÚ doporučuje sledovat aktuální informace na výstražném webu ČHMÚ. Průběžné aktualizace budou také zveřejňovány na Facebookovém profilu ČHMÚ.