Vědci na svou studii poukázali v časopise New England Journal of Medicine. Provedli ji na sto deseti účastnících, kteří měli průměrný věk okolo čtyřiceti let.

„Osmdesát osm lidí dostalo vakcínu Pfizer a dvacet dva vakcínu Moderna,“ uvedli v časopise. „Koncentrace protilátek očkovaných osob s preexistující imunitou byly desetkrát až 45krát vyšší než u těch bez předchozí imunity ve stejných časových bodech po první dávce vakcíny (např. 25krát vyšší po 13 až 16 dnech),“ stojí ve výstupu ze studie.

„Pro ty, kteří byli nakaženi a uzdraveni, což jsou desítky milionů lidí, bude potřeba pouze jednu dávka,“ okomentoval to pro server Businessinsider.com James Hildreth, prezident nashvillské lékařské školy Meharry Medical College, s tím, že se nevyužité dávky budou moci pošetřit pro další lidi.

Očkování vakcínou AstraZeneca - ilustrační foto.
Dánsko pozastavilo očkování AstraZenekou. Česko zatím opatření nechystá

Hildreth působí i v poradním výboru Food and Drug Administration, který doporučil všechny povolené vakcíny proti koronaviru v USA. To je americká obdoba evropské lékové agentury EMA nebo českého Státního úřadu pro kontrolu léčiv, jež povolují léky a vakcíny v České republice.

Podle výše zmíněného severu jednu dávku vakcíny pro lidi po covidu prosazuje například Francie. Pro jsou i mnozí další odborníci. Problémem ale je, že tento postup doposud neprokázaly testy na větších skupinách lidí, které by se pohybovaly alespoň v řádu stovek.

„Lidé možná budou muset potvrdit, že stále mají protilátky, pokud byli před chvílí nemocní, protože hladiny protilátek postupem času ubývají,“ upozorňuje web na další problémovou věc. Test na protilátky by byl vyžadován také u těch, kteří mají podezření, že měli covid-19, ale nikdy nebyli pozitivně testováni.