Přesvědčil se o tom dnes padesátiletý Daniel S. z Prahy, který brázdil v devadesátých letech republiku křížem krážem. „Nevynechal jsem žádnou akci, poznával plno lidí. Někdy to skončilo i sexem,“ svěřil se Deníku. Léta to procházelo bez problémů, až jednou chytil žloutenku.

Neměl chuť k jídlu a cítil se unavený. K lékaři zašel včas. „Přesto jsem se léčil několik týdnů,“ dodal. Mezi počáteční jevy žloutenky mohou patřit též zažívací problémy. Později se může přidat i zvýšená teplota. Když nemoc udeří v plné síle, nakažený ji pozná podle žluté barvy kůže, sliznice i očního bělma. V krajním případě může žloutenka skončit selháním jater a úmrtím.

Žloutenku typu C způsobuje vir hepatitidy C (HCV), který napadá jaterní buňky nakaženého
Žloutenkou se nakazila o jehlu v MHD. Následky si žena nese dodnes

Předcházet jí lze dodržováním hygieny. K prevenci patří i ostražitost při sbližování s jiným člověkem. „Lidé zapomínají, že nakazit se mohou i orálním sexem. Zvlášť v dutině ústní nebo v konečníku ty infekce nemají žádné symptomy,“ upozornil primář Dermatovenerologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Bulovka Filip Rob.

Jít na test

Podle expertů ze Světové aliance pro hepatitidu devět z deseti lidí ani neví, že žloutenku chytili. Nepociťují totiž žádné příznaky. K nákaze přitom stačí i líbání, k němuž nejsou žádné ochranné pomůcky.

Po náhodném intimním kontaktu je proto vhodné nechat se otestovat. „To je možné anonymně v checkpointech po celé republice, kde se testuje i na HIV,” poradil specialista edukace z českého sexshopu YOO.cz Michal Večeřa.

Zdroj: Youtube

Při nahodilém sexu doporučuje kondom, na žloutenku ale nestačí. „Existují i orální roušky tvořící bariéru mezi ženským genitálem a ústy protějšku,“ řekl.

Odborníci z mezinárodní aliance upozorňují, že na světě žije 350 milionů lidí se žloutenkou, přičemž každých třicet vteřin v jejím důsledku někdo zemře. Při pocítění příznaků je proto třeba vyhledat lékaře, který nastaví vhodnou léčbu.

Petr Kalla
Zpráva, která vše změnila. Na HIV přišla náhodou moje nová lékařka, popisuje muž

Nejzávažnější a nejčastější je žloutenka typu C přenášená krví a tělními tekutinami. Tedy močí, krví, poševní tekutinou či spermatem. V Česku se jí každoročně nakazí vyšší stovky lidí. Očkovat se ale lze pouze proti hepatitidě A a B (vakcína na B chrání i před žloutenkou typu D).

Světoví experti věří, že díky očkování a účinné léčbě může žloutenka přestat být do roku 2030 takovou hrozbou.

Jak se přenáší žloutenka: 

• Fekálně-orální cestou: hepatitida A, E
• Krví a tělními tekutinami (močí, krví, poševní tekutinou či spermatem): hepatitida B, C, G
• Virus hepatitidy D může člověka napadnout pouze v přítomnosti viru hepatitidy B. 
• U hepatitidy F není potvrzena existence.