Léto je časem dovolených i pro praktické lékaře. Mnoha pacientům se proto může stát, že po příchodu do čekárny na dveřích ordinace najdou jen ceduli, kam lze v době nepřítomnosti doktora zavítat. Jedná-li se o sdílenou ordinaci, nemusí se ani měnit místo, ale třeba jen ordinační doba.

Praktický lékař má podle zákona o zdravotních službách povinnost v době své nepřítomnosti informovat o tom, kdo je ošetří místo něj. A náhradníka zajistit. Pokud je pryč déle než tři dny, musí informovat i zdravotní pojišťovny.

Napříč Českou republikou chybí několik desítek praktických lékařů. Nové doktory mají pomoct nalákat třeba peněžní benefity.
Problém s praktickými lékaři bobtná, chybí všude v ČR. Nepomáhají ani benefity

Podle mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívové je kromě cedule na dveřích ordinace i čekárny vhodné využít třeba i webu či infodesky obecního úřadu. „Zastupující lékař tuto akutní péči poskytuje ve své ordinaci a v době svých ordinačních hodin,“ ozřejmila.

Akutní stavy i recepty

Na zastupujícího lékaře se pacient může obrátit v akutních případech, například při zhoršení zdravotního stavu. „Pokud potřebuje předepsat léky na chronické onemocnění, může ho požádat o vystavení receptu,“ doplnila Plívová.

Ze zkušeností pacientů zastupující lékař předepisuje recept na jedno balení léků, tedy většinou na měsíc, kdežto domovský praktik je může napsat i na čtvrt roku. Podle Plívové je dobré, aby měl pacient lékařskou zprávu kvůli informovanosti zastupujícího lékaře. „Ten totiž do jeho zdravotnické dokumentace nemusí mít přístup,“ sdělila.

V Česku každoročně skončí desítky ordinací
Prázdné ordinace? Nová mapa ukázala, kde v Česku lidé zůstali bez lékaře

Zástupce též řeší aktuální zdravotní stav pacienta. Posoudí, zda je nezbytné předepsat medikaci. „Má právo stanovit léčebný postup,“ konstatovala Plívová.

Příklady z praxe

A jaká je praxe v jednotlivých ordinacích? „Mám zaměstnané dvě sestry a jednu atestovanou doktorku, takže se na dovolené prostřídáme,“ přiblížila Deníku praktická lékařka z Nového Města nad Metují Kateřina Javorská.

Současný stav jí vyhovuje. V minulosti totiž při režimu jedna doktorka a jedna sestra musely vždy před dovolenou odbavit veškeré požadavky pacientů. Jednalo se nejen o chronickou medikaci, ale spoustu dalších úkonů. „A po dovolené jsme musely zase vše dohánět. Vždy šlo tedy o jakési náhradní volno,“ vysvětlila.

Zdroj: Youtube

Libuje si, že nyní je jejich ordinace normálně dostupná během léta a provoz plynulý.

Vzhledem ke zvýšeným nárokům pacientů za poslední dobu si nedovede představit, že úplně zavře, pacienti budou chodit jinam, a pak vše bude zase dohánět. „To by mi nestálo za to si dovolenou vůbec brát,“ dodala.

Lékař David Halata
Mladí praktici chtějí pracovat v týmech, ne v ordinaci s jednou sestrou

Praktická lékařka ze středočeské obce Lety Michaela Formánková má podle svých slov jako většina lékařů své "dvojče" či "trojče".

„Prostě sousedního kolegu, s nímž se recipročně zastupujeme. A tak se stává, že už i své pacienty a způsob chodu ordinace vzájemně poznáme. Pokud je přítomna naše sestřička, kolegovi pomůže a zpřístupní mu i pacientovu zdravotní dokumentaci,“ sdělila Deníku.