Až se příští rok představí nové generace vozů Škoda Superb a Kodiaq, budou mít nový typ ovladačů topení a klimatizace. Tuto informaci zjistil redaktor Deníku z důvěryhodných a dobře informovaných zdrojů v automobilce.

Na řešení ovladačů v současných modelech značky Škoda se můžete podívat do naší fotogalerie.

Představu o tom, jak tyto prvky budou vypadat, dává pohled do interiéru nedávno představeného koncepčního vozu Vision 7S. V něm jsou velké otočné knoflíky, do jejichž středu je integrován displej zobrazující nastavenou úroveň požadované teploty.

Jde tak o částečný návrat tvůrců nových Škodovek do éry fyzických ovladačů. Na to, že nastavování teploty na dotykové liště, případně klikáním na displej multimediálního systému během jízdy, odvádí pozornost řidičů, upozorňovala převážná část motoristických novinářů již krátce po představení čtvrté generace Škody Octavia a elektromobilu Enyaq IV.

VIN kód na moderním voze
VIN kód vymysleli v Americe. Co se z něj o autě můžeme dozvědět?

To, že digitální ovladače pro důležité funkce v moderních vozech nejsou úplně přínosné, potvrdil také nedávný test švédského magazínu Vi Bilägare.

Tlačítka ušetří hodně času

Při něm redaktoři testovali dvanáct aut, z nichž jedno jediné - letité Volvo V70 - mělo kompletní ovládání všech funkcí za pomoci tlačítek. Zbývající měla buď kombinaci ovládání prostřednictvím displejů a tlačítek nebo už všeho jen na obrazovce.

Koncepční vůz Škoda Vision 7S jako předobraz velké rodinné Škody
Škoda ukázala svůj vůz pro rok 2026. A také nové logo s šikovně ukrytým háčkem

U zmíněného Volva V70 trvalo během jízdy rychlostí 110 kilometrů v hodině vykonání osmi předepsaných úkonů (například zvýšení teploty na klimatizaci o dva stupně, zapnutí vyhřívání sedaček, vyhřívání zadního okna, zapnutí rádia a naladění jedné stanice či resetování palubního počítače) pouhých deset sekund, v plně "digitální" Tesle Model 3 celkem 23,5 sekundy, v podobně řešeném Volkswagenu ID.3 již 25,7 sekundy a v BMW iX 30,4 sekundy.

Zdaleka nejhorším se pak ukázal čínský MG Marvel R, kde se řidič "bavil" s tímto nastavováním celou tři čtvrtě minutu.