Pětice cizinců ozbrojená noži a mačetami tam zaútočila na svého osmatřicetiletého krajana Hai Manh Nguyena. Ten poté běžel dovnitř podniku a na toaletě si smýval krev z obličeje. Protože měl strach, že ho skupinka napadne znovu, sebral za barem nůž a také se ozbrojil. S krajany pak uvnitř ještě dlouho hovořil, jenže ve chvíli vytáhl nůž a dva protivníky jím bodl. Jednoho však bodnutí stálo život.

Hai Manh Nguyen za zabití ve čtvrtek před Krajským soudem v Plzni dostal čtyřletý podmíněný trest. Pokud podmínku poruší, půjde na tři roky za mříže.

Rozhodování v případu nebylo pro soudce jednoduché. „Původem všeho bylo to, že obžalovaný byl napaden. A to velmi intenzivně. Útočníci navíc byli ozbrojeni a šli proti jednomu. Během incidentu obžalovanému zlomili nosní kůstku a ten poté musel být hospitalizován," zdůvodňoval rozhodnutí předseda senátu Tomáš Bouček.

Soudci též měli oporu v tom, že incident, ke kterému došlo uvnitř, zabrala průmyslová kamera. Vypjatý hovor mezi obžalovaným a útočníky zvěstoval neštěstí. Jeden ze skupiny agresorů obžalovanému neustále sahal na kapsu, aby zjistil, co v ní skrývá. Hai Manh Nguyen ve chvíli vytáhl nůž a dva protivníky bodl. U jednoho z nich však čepel nože zasáhla slezinu a mladý muž se skácel k zemi. I přes včasnou lékařskou pomoc, cizinec o několik hodin později v chebské nemocnici zemřel. Druhý poškozený měl naštěstí jen lehká poranění.

Nešlo o klasickou sebeobranu

Soudce Bouček zdůraznil, že se nejednalo o klasickou sebeobranu, tak jak ji vykládají naše zákony. „Dalo by se říct, že to byl jakýsi preventivní akt, aby obžalovaný nebyl opět napaden. Hai Manh Nguyen byl po napadení velice rozrušený a předpokládal, že bude napaden ještě jednou. Od začátku se nacházel v pozici poškozeného a oběti. Není důvod jej trestat odnětím svobody," vysvětloval Bouček. Doplnil, že v tomto případě se už vůbec nedá hovořit o vraždě či pokusu o ni.

Cizinec, který částečně hovoří česky, ve čtvrtek rozsudek poslouchal s napětím. Když zaznělo, že se trest podmínečně odkládá, jeho tvář opustilo napětí. Hai Manh Nguyenovi také přihrálo, že doposud nebyl trestán a nespáchal ani přestupek.

Krajany, kteří po obžalovaném žádali odškodnění kvůli úmrtí svého příbuzného, soud odkázal na civilní řízení. Jejich zmocněnec si ve čtvrtek ponechal lhůtu, aby se k rozhodnutí ještě mohl vyjádřit. Stejně tak i sám obžalovaný včetně státní zástupkyně.