Už třetí pěstírnu konopí za tento rok objevili po několikaměsíčním usilovném vyšetřování chebští kriminalisté. Rostlinkám se dařilo v objektu staré továrny na výrobu plastových oken v Lubech.

Akce pod krycím názvem ´Okno´ vyvrcholila právě zadržením šestadvacetiletého cizince, který zde pěstírnu marihuany provozoval ve třech místnostech bývalé továrny. Sám podle kriminalistů bydlel v otřesných podmínkách.

Zadržený mladík se na území České republiky pohyboval na základě propadlého studentského víza, a při této zahradnické činnosti používal nelegálně odebíranou elektrickou energii na provoz automatizovaného osvětlení a ventilace. Vietnamský zahradník zde bydlel v otřesných podmínkách, kdy spal na schodech ve vlhkém prostředí továrny.

„Kriminalisté ze skupiny TOXI na místě během domovní prohlídky nalezli a zajistili 629 rostlin konopí v různém stadiu růstu," uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Valenta. „Tak je to pokaždé. Hodnota zajištěné drogy by na černém trhu přesahovala jeden milion korun," dodal.

Případy výskytu drog řeší chebští kriminalisté poměrně často. Tento případ podle informací zapadá do série úspěšně odhalených pěstíren konopí. A co na to místní obyvatelé? Sužují tedy občany žijící v Lubech stálé obavy, že se poklidné městečko změní kvůli drogám k nepoznání?

„Myslím si, že je dobře, že na pěstírny marihuany kriminalisté většinou přijdou," řekl mladý Lukáš Kába z Lubů. „Nerad bych, aby se naše město proměnilo v cosi, kde bude vládnou jen bezpráví. Cizinci si tady celkově v Čechách dělají, co chtějí. Dle mého názoru jsou ale tito cizinci daleko rafinovanější, než si policisté myslí. Ti, které odhalí, jsou asi většinou břídilové, kteří zatím neumí pěstírny tak dobře maskovat," uvedl.

„Nemyslím si, že by se ale lidi měli bát zrovna ´zahradníků´. Cizinci mají určitě tolik pěstíren konopí, že jedna takto malinká jim díru do rozpočtu neudělá. Maximálně zavřou jednoho, dva Vietnamce a tím to vždy končí. Policie by měla zajistit staré objekty spíš kvůli dětem, narkomanům a bezdomovcům. Také by se asi měla ptát mladších lidí na otázky typu ´Prodal jsi gram marihuany, máme o tom důkazy a teď mi řekni, odkud to máš, a můžeš jít´," objasnil Lukáš.

Podle kriminalistů tento případ patří ke čtyřem (z toho tří na Chebsku – pozn. red.) úspěšně vyřešeným případům pěstíren konopí.

„Šestadvacetiletý cizinec byl po zadržení převezen do policejní cely a vyšetřovatel podal podnět státnímu zástupci k vydání návrhu na vzetí cizince do vazby," uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Valenta. „Státní zástupce podnět akceptoval a soudce Okresního soudu v Chebu rozhodne o vzetí cizince do vazby.
„Hodnota zajištěné drogy ze všech tří pěstíren by na černém trhu přesáhla až dva miliony korun," dodal.