Tři opilí řidiči, další pod vlivem návykové látky a podroušený cyklista, který dokázal přehlédnout zaparkované policejní auto a narazit do něj. Tak vypadala víkendová noc na silnicích Chebska. Ta pondělní nebyla o nic lepší. Policisté přistihli za volantem další výtečníky s alkoholem v krvi. Jednoho z nich dokonce dvakrát. Přitom se jednalo pouze o běžné kontroly a ne velkou dopravně bezpečnostní akci.

„V noci ze soboty na neděli objevily naše hlídky hned čtyři řidiče pod vlivem návykové látky,“ informovala chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. Tři z nich řídili pod vlivem alkoholu, čtvrtý byl pravděpodobně pod vlivem nějaké drogy.

„Tohoto jednadvacetiletého řidiče kontrolovali policisté v Mariánských Lázních ve tři hodiny ráno. Měl zmatené chování. Jeho zorničky byly rozšířené a nereagovaly na přímé světlo,“ popsala mluvčí chování řidiče. Policisté ho proto podrobili zkoušce na přístroji Drugwipe 5+ na alkohol a jinou návykovou látku s pozitivním výsledkem. Pak následovalo i lékařské vyšetření s odběrem krve.

Vrcholem opileckého řádění na silnicích pak byl výkon šestadvacetiletého chebského cyklisty, který řádně posílený alkoholem přehlédl v ulici Nad řekou odstavené auto městské policie, do kterého narazil.
„Rozbil přitom levý zadní ukazatel směru,“ poznamenal Ladislav Svobodník, zástupce ředitele chebské městské policie. Cyklista nadýchal 1,96 promile a způsobil škodu odhadnutou na dva tisíc korun. Hlídka si ho všimla při kontrole areálu krajinné výstavy. Jezdil po trávě a nacvičoval smyky.
„Strážníci tedy zastavili při pravém okraji komunikace a chtěli jej zkontrolovat. Projel okolo auta a za ním se smykem otočil. Pak chtěl znovu projet kolem. Přitom ale narazil do levé zadní části vozidla,“ dodal Svobodník.

Řádění opilců na silnicích pak pokračovalo v noci z pondělí na úterý. Jednoho řidiče policisté kontrolovali dokonce dvakrát. Pokaždé objevili v jeho dechu alkohol.
„Poprvé to bylo ve 2.45 hodin v Mariánských Lázních s výsledkem 0,91 promile,“ upřesnila policejní mluvčí. To mladík z Lázní Kynžvartu řídil vozidlo Opel Calibra. Policisté mu na místě zakázali další jízdu. To mu ale nijak nevadilo, protože při další kontrole v pět hodin ráno měl za volantem jiného auta, Opelu Astra, 0,65 promile a navíc pozitivní výsledek při zkoušce na drogy.

Všichni řidiči, které policisté na Chebsku v posledních dnech odhalili při řízení pod vlivem alkoholu, se dopustili přestupku. Ani jeden neměl více jak jedno promile alkoholu. Za to jim hrozí pokuta od deseti do dvaceti tisíc a odebrání řidičského průkazu na šest měsíců až jeden rok. Samozřejmě do záznamu jim přibudou také body. Buď tři nebo šest. To podle výše množství alkoholu v krvi.
Na beztrestnost se nemohou spoléhat ani cyklisté. Body jim sice nehrozí, ale vysoká finanční pokuta ano.
„Přestupky cyklistů oznamujeme správním orgánům. Ty jim mohou v trestním řízení uložit sankci ve výši deset až dvacet tisíc korun,“ upozornila policejní mluvčí.
Cyklisté jako účastníci silničního provozu jsou povinní podrobit se na výzvu policie orientační dechové i lékařské zkoušce na vyšetření krve. V opačném případě jim hrozí stejné sankce jako řidičů.

Řidiči pod vlivem alkoholu na Chebsku

datum čas místo věk alkohol
27. 7. 23.50 hod. M.Lázně 46 let 0,83 promile
28.7. 03.00 hod. M.Lázně 21 let jiná návyková látka
28.7. 01.00 hod. Cheb 28 let 0,99 promile
28.7. 05.00 hod. Aš–Cheb 40 let 0,33 promile
29.7. 02.45 hod. M.Lázně 21 let 0,91 promile
29.7. 03.50 hod. M.Lázně 26 let 0,95 promile
29.7. 05.00 hod. Stará Voda 21 let 0,65 promile a navíc pozitvní test na jinou návykovou látku (drogu)
26.7. 22.00 hod. Cheb 26 let 1,96 promile cyklista