VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Celníci objevili tisíce podezřelých kalhotek

Chebsko - Padělatelé se v poslední době přesunují z textilu a bot také na jiné komodity

17.3.2009
SDÍLEJ:

Chebští celníci našli v jednom kontejneru z jihovýchodní Asie více jak devět tisíc kusů dámských kalhotek, u kterých je podezření, že porušují ochrannou známku Hello Kitty. Foto: Foto: Celní ředitelství Plzeň

Už šestnáctý kontejner s padělaným textilem našli chebští celníci. Také tentokrát pocházelo zboží z jihovýchodní Asie a bylo určené pro český trh. Majitelům ochranných známek tak padělatelé způsobili škodu 3 150 000 korun.

„Příslušníci chebského celního úřadu v kontejneru odhalili 9 011 kusů dámských kalhotek, u kterých je podezření, že porušují ochranou známku Hello Kitty,“ uvedl Roman Šťovíček, ředitel celního úřadu Cheb.

Mnozí lidé se ptají, proč se padělky tedy stále prodávají.
„Neříkáme, že odhalíme stoprocentně všechno, ale kontroly jsou opravdu důsledné,“ uvedla mluvčí celního úřadu Jitka Blahutová. „Zejména kontejnery, ve kterých je textil a obuv.“ Také ale potvrdila, že se dováží z jihovýchodní Asie stále mnoho věcí. „Kontejnery neodbavují pouze celní úřady v západních Čechách, ale také třeba v Praze.“ Situace se ale zlepšila na tržnicích.

„Loňský rok považujeme za přelomový,“ sdělila Jitka Blahutová. Právě minulý rok prohledávali celníci s povolením státního zástupce všechny prostory tržnic. Pak zde byl nařízený třeba nepřetržitý dohled, který mohl trvat i dva měsíce. „Myslím si, že velká část trhovců pochopila, že pokud chtějí v klidu podnikat, musejí dodržovat zákony.“ Ale dodává, že se také zlepšila spolupráce se správci tržnic. „Ti sami mají zájem na tom, aby se zde nelegální zboží neprodávalo.“ Pokud tedy celníci na tržnicích naleznou neokolkované cigarety, jsou schované na nějakých neutrálních místech. Trhovci si již nedovolí mít je na stáncích. „Což ale nevylučuje, že zde obchod s neokolkovanými cigaretami neprobíhá,“ doplnila mluvčí.

Složité jsou také postihy při kontrole kontejnerů. Řidič nemůže tušit, co vše převáží. „V takových případech není naším úkolem trestat, ale chránit majitele ochranné známky,“ vysvětlila mluvčí. Celníci se tedy v případě podezření obrátí na právního zástupce dané ochranné známky. Pak je v kompetenci dané firmy, zda uzná, že jde o padělek. „Pokud tedy shledají, že jde o falzifikát, mohou se s dovozcem mimosoudně dohodnout, že se zboží vrátí mimo Evropskou unii,“ řekla Jitka Blahutová. „Pokud ale dovozce neuzná, že je zboží padělek, musí věc vyřešit soud.“ Celníci artikly uskladní a v některých případech se zboží pod jejich dohledem zničí. „Něco jiného je, když chytneme padělatele na našem území. Zde už se jedná o trestný čin.“ A v tom případě je možnost někoho potrestat. „Snaha dovážet napodobeniny je pořád,“ shrnula situaci mluvčí. „To, co projde na tržnice, mohou být také věci vyrobené na našem území.“ V čem je tedy největší problém? „Dokud budou zákazníci, kteří si padělky budou kupovat, těžko to půjde vymýtit. V poslední době ale pozorujeme, že se padělatelé přesunují z textilu a bot také na jiné komodity.“

Autor: Václava Simeonová

17.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení