Už po 27. objevili tento rok chebští celníci v kontrolovaných kontejnerech padělané artikly.

„Mezi ostatním zbožím v kontejneru z Číny objevili celníci na pracovišti v Chebu celkem 25 520 kusů gumových nášivek a kovových ozdob porušujících práva ochranné známky Lacoste,“ sdělila mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová. Majiteli ochranné známky tak vznikla škoda asi 2,5 milionu korun. „Padělky, které se nepodaří odhalit při jejich dovozu nebo jsou vyrobeny na našem území, pak celníci odhalují zejména na tržnicích,“ vysvětlila mluvčí.

Jen během uplynulého víkendu se uskutečnily kontrolní akce na tržnicích v Potůčkách, Lipovém Dvoře v Aši, Svaté Kateřině a na dalších. „Západočeští celníci při těchto kontrolách zajistili celkem téměř 2 tisíce kusů nelegálního spotřebního zboží a 52 tisíc kusů nekolkovaných cigaret,“ řekla mluvčí. „Mezi zajištěným zbožím jsou zejména pirátské CD a DVD nosiče a padělky značkových hodinek, módních doplňků a textil.“ Padělky obuvi a textilu se ale na tržnicích nevyskytují v tak velkém množství jako v minulosti.

„Jistě souhlasím s tím, aby se pravost věcí kontrolovala,“ uvedla Jana Rubášová z Chebu. „A myslím, že jsou celníci v toto boji úspěšní. Padělky by se určitě neměly dostat na trh.“

(sim, ckl)