Každý kontejner se zbožím, který pochází z jihovýchodní Asie, vzbudí na českých celnicích pozornost.

"Celní správa kontroluje u dováženého zboží nejen to, zda zboží není padělané, ale zaměřuje se také na to, zda zboží splňuje hygienické požadavky a je doloženo potřebnou dokumentací podle zákona o obecné bezpečnosti výrobků. Při podezření z porušení uvedeného zákona případy předávají k odbornému posouzení krajským hygienickým stanicím, které vydávají k bezpečnosti zboží konečné odborné stanovisko," uvedla mluvčí celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.

Jen za poslední měsíc nebyly kvůli porušení zákona o obecné bezpečnosti výrobků na náš trh propuštěny 4 zásilky z Číny. Ve třech případech se jednalo o dětský textil a obuv, v jednom případě o plastové nádobí.

Celní úřad Karlovy Vary nepropustil na základě stanoviska Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje do volného oběhu 11.640 kusů plastového nádobí a 28.128 párů zimní obuvi určené pro děti do 3 let.

"Celní úřad Cheb včera zadržel hned 2 zásilky. Jeden kontejner obsahoval 13.824 párů zimní dětské obuvi a druhý 7.800 kusů dětských punčocháčů. I v tomto případě krajská hygienická stanice potvrdila, že zboží nesplňuje požadavky na bezpečnost výrobků. Zboží nebylo propuštěno na náš trh a zásilky byly vráceny zpět mimo území Evropské unie," zdůraznila Blahutová.

(pep, cř)