Žádná chebská památka není v bezpečí před řáděním vandalů. Ani bezpečnostní kamery nepomáhají. Jejich obsluha v noci na středu jen bezmocně pozorovala řádění vandalů, kteří poničili sochu rytíře Rolanda v horní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

„Stalo se to zhruba hodinu po půlnoci. U kašny se sešla čtveřice mladých lidí. Jeden přeskočil z hrazení kašny na sochu. Chytil se kopí a soše ulomil palec,“ informoval o nočním řádění ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Všechno je podrobně vidět na záznamu městských bezpečnostních kamer.
„Bohužel naše hlídky zrovna zasahovaly jinde. Celá událost byla navíc záležitostí několika minut,“ povzdechl si Šmolík.
Jedna z hlídek strážníků v inkriminované době musela pomáhat republikové policii při rozhánění rvačky v restauraci na chebském sídlišti Skalka, druhá pak řešila krádeže květin na nedaleké pěší zóně. Než se tato hlídka stačila vrátit ke kašně, vandalové, vědomi si svého skutku, zmizeli v temných uličkách.

Nebyl to první případ, kdy vandalové kašnu poškodili. Už v létě roku 2005, těsně po dokončení jejího restaurování, ulomili vandalové dva bronzové chrliče vody.
K celé události tehdy došlo za bílého dne. Mladistvý pachatel vlezl do nádrže kašny a bronzové chrliče ulomil. Nikdo si ho přitom nevšiml. Výroba jednoho chrliče přitom stála 50 tisíc korun.

Škoda tentokrát nebude asi tak vysoká. „Čekáme na příjezd restaurátora. Ten upřesní výši škody. Zároveň narovná ohnuté kopí a přilepí ulomený prst,“ uvedl zástupce chebské radnice Tomáš Ivanič.

Celou událostí se už zabývají také chebští policisté. „Zatím neznámý pachatel poškodil sochu, která je umístěna na kašně v horní části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu. U sochy došlo k odlomení palce pravé ruky, která drží kopí. Poškozením sochy byla způsobena škoda ve výši pět tisíc korun,“ sdělil chebský policejní mluvčí Ladislav Böhm. Policie celý případ šetří pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci.

Kašny na chebském náměstí patří mezi tisícovkami návštěvníků města spolu se Špalíčkem k nejobdivovanějším památkám. Socha Rolanda na kašně je kopií z roku 1981. Originál je naštěstí uložen v muzeu. Přesto vandalský čin Chebany pořádně rozčílil.

„Pachatelé by měli dostat přísné tresty. Celou škodu zaplatit a navrch městu odpracovat aspoň stovku hodin na úklidu. A pěkně ve žlutých vestách, aby z toho měli pořádnou ostudu,“ nechal se slyšet Cheban Richard Hošek. „A jestli to byli opilí němečtí turisté, kteří si myslí, že v Chebu mohou dělat úplně všechno, tak by jim měli policisté zakázat aspoň na deset let vstup do Česka,“ neskrýval Hošek své rozhořčení.