Tři a půl roku ve vězení si odpyká šestatřicetiletý bankovní lupič Jiří Kasl, který v lednu letošního roku přepadl banky v Toužimi a Chodově. Ve čtvrtek tak rozhodl Okresní soud v Sokolově. Výkon trestu nastoupí Kasl v mírnějším typu věznice v Kynšperku nad Ohří.

Kaslovi hrozilo dva až deset let vězení. Podle soudce Víta Kastla lupiči přitížilo, že přepadení zopakoval, a to v rozmezí čtyř dnů. „Podle psychologických rozborů by v trestné činnosti dál pokračoval,“ uvedl soudce. Sám Kasl při policejním výslechu uvedl, že pobočky přepadával kvůli finančním potížím v podnikání.

Soudce Kastl připustil, že zvolil přísnější nepodmíněný trest. Jde podle něj o takzvanou generální prevenci, neboť obdobných případů v republice přibývá.

Kasl na druhou stranu spolupracoval s policií, projevil při líčení před bankovními úřednicemi lítost a nebyl nikdy trestaný. I k tomu při vyřčení verdiktu soudce přihlédl. Nehrozilo prý, že by své požadavky lupič stupňoval násilím. I když v prvním případě bankovní loupeže Kasl úřednici na papírku sdělil, že ví, kde bydlí ona i její rodina. Stala se 8. ledna v Toužimi. Když pachatel vešel do banky, měl na hlavě čepici a část obličeje mu kryla šála. Na pokladní si tam vynutil osmadvacet tisíc korun.

Při chodovské loupeži o čtyři dny později si z bezpečnostními kamerami hlavu nelámal. Do pobočky Ge Money Bank vešel krátce před třináctou hodinou. Na místě se chvíli rozhlížel. Když na něj přišla řada, podal pokladní lístek se slovy: „Tohle je přepadení, nechci násilí, dejte mi peníze.“ Pohotová bankovní úřednice ještě stačila mezi bankovky strčit ampuli s červenou barvou, která po třiceti vteřinách explodovala a peníze, celkem osmatřicet tisíc korun, znehodnotila přímo v peněžence. Bankovní úřednice se poté zhroutila. „Zaměstnankyně bank měly objektivní strach. I tak ale postupovaly podle směrnic, kdy je v takových případech nutné uspokojit požadavky lupiče,“ doplnil Soudce.

Právě díky záběrům z bezpečnostních kamer se Kasla podařilo dopadnout. Policie ho zadržela v jeho obchodě se dřevem v Dolním Rychnově. Lupičovy dluhy jsou údajně milion korun.

Rodina bankovního lupiče přiznává, že Kasl byl problémový. „Dalo se očekávat, že se něco stane. Když vydělal nějaké peníze, rozhýřil je. Já osobně jsem kvůli jeho chování musel odejít od matky,“ řekl nevlastní syn David Kasl.