S rozsudkem, který před rokem padl u Krajského soudu v Plzni ve věci čtrnáctičlenné skupiny žalované z obchodu s lidmi, se Vrchní soud v Praze neztotožnil a případ vrátil do Plzně zpět k projednání. V soudní síni tak znovu stanuli lidé, kteří v září 2005 uvízli po razii na chebské noční kluby v sítích kriminalistů.

Důkazy loni stačily soudu na potrestání pouze čtyř lidí z celé skupiny. V novém líčení, které včera plzeňský soud zahájil, se zpovídá jedenáct lidí: pětapadesátiletý izraelský podnikatel Yonatan Halbror a jeho o dva roky mladší krajan Moshe Dasht, kteří dostali 17 měsíců nepodmíněně. Jejich český komplic a nájemce klubů Karel Csorba si vyslechl 14měsíční trest s roční podmínkou. Dále Tatiana Boldinová, které soud udělil roční trest s ročním podmíněným odkladem. A barmanky Gabriela Vacková, Emilie Balogová, Lucie Bukovjanová, Diana Blochová, Monika Kozlová, Matylda Kovářová a Božena Školeková, jež soud viny zprostil.

Jedna z nich včera před soudem uvedla, že když pracovala v klubech, myslela si, že se jedná o rekreační zařízení, a prostitutky, které chodily s hosty na pokoj byly vlastně turistky, které z horních pater občas sešly dolů na bar popovídat si u kávy. Na dotaz soudu, co měly tyto ženy na sobě, odpověděla jednoduše: „Většinou chodily v teplákových soupravách. Často jsme tam měli policejní kontroly a co by na to policie řekla, kdyby tam někdo chodil ve spodním prádle.“ .

Podle závěrů vyšetřovatelů však jednoznačně šlo o vykřičené domy, nikoli o rekreační zařízení. Potvrzuje to i výpověď jedné z nevěstek. „Za půl hodiny platil zákazník 60 eur, za hodinu 90,“ vypověděla již dříve žena, která podle svých slov noční klub opustila, protože za měsíc a půl neviděla ani korunu.
Halbror, který v letech 2003 až 2005 vlastnil čtyři noční kluby na Chebsku a Františkolázeňsku, byl podle obžaloby hlavou celého gangu. S Dashtem měli organizovat nábor nevěstek v zemích bývalého Sovětského svazu. Podle spisu jim s prací pomáhal Csorba. Žalobkyně uvedla, že v podnicích se takto vystřídala necelá stovka žen. Před soudem jich však vypovídalo jen sedm a žádná z nich neuvedla, že by byla k prostituci nějakým způsobem nucena. Soud pokračuje dále.